MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na zadbane łąki i pastwiska

Paulina Piotrowska
Fot. Andrzej Wiśniewski
Większość rolników największą uwagę poświęca polom uprawnym – to one zazwyczaj stanowią podstawę dochodów gospodarstwa. Jednak pozostałe tereny nie powinny zostać zlekceważone. Dotyczy to łąk i pastwisk, które są ważne dla zwierząt hodowanych w gospodarstwie. Warto poświęcić tym terenom trochę uwagi ponieważ zwiększą one tempo wzrostu roślin, które mają stać się w przyszłości pożywieniem dla zwierząt. Wyrównywanie powierzchni

Jednym z najważniejszych etapów prac pielęgnacyjnych na łąkach jest włókowanie. Polega ono na wyrównaniu powierzchni łąki z nierówności i kretowisk, które mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na wzrost roślin. Ponadto, włókowanie pobudza rośliny do wzrostu. Wykonuje się je często z użyciem odwróconych bron, metalowych obręczy lub nawet starych opon. Najlepszym sposobem jest użycie włók montowanych do ciągników.

Zagęszczenie gleby

Kolejnym ważnym etapem pielęgnacji łąki jest wałowanie gleby. Wykonuje się je na glebach zawierających dużo powietrza w zewnętrznej warstwie. Dzięki usunięciu nadmiaru powietrza poprawia się równowaga mikrobiologiczna gleby oraz przyspiesza się regeneracja strefy korzeniowej roślin łąkowych. Warto pamiętać o tym, by nie wałować zbyt wilgotnej gleby.

Bronowanie, gdy roślinność jest zbyt gęsta

Ostatnim z zabiegów agrotechnicznych, który należy wziąć pod uwagę podczas pielęgnacji łąk i pastwisk, jest bronowanie. Nie zawsze jest ono konieczne. Gdy jednak warstwa tzw. filcu jest obecna, a przy tym trzeba pozbyć się warstwy mchów, porostów i namułów łąkowych, bronowanie jest skuteczną metodą zapewniającą właściwy dostęp tlenu, a przez to poprawiającą warunki glebowe. Jednak po wykonaniu zabiegu grunt może ulec zachwaszczeniu, dlatego warto przemyśleć czy w danej chwili bronowanie jest potrzebne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sposoby na zadbane łąki i pastwiska - Gazeta Krakowska

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska