Jednym z najważniejszych etapów prac pielęgnacyjnych na łąkach jest włókowanie. Polega ono na wyrównaniu powierzchni łąki z nierówności i kretowisk, które mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na wzrost roślin. Ponadto, włókowanie pobudza rośliny do wzrostu. Wykonuje się je często z użyciem odwróconych bron, metalowych obręczy lub nawet starych opon. Najlepszym sposobem jest użycie włók montowanych do ciągników.
Zagęszczenie gleby
Kolejnym ważnym etapem pielęgnacji łąki jest wałowanie gleby. Wykonuje się je na glebach zawierających dużo powietrza w zewnętrznej warstwie. Dzięki usunięciu nadmiaru powietrza poprawia się równowaga mikrobiologiczna gleby oraz przyspiesza się regeneracja strefy korzeniowej roślin łąkowych. Warto pamiętać o tym, by nie wałować zbyt wilgotnej gleby.
Bronowanie, gdy roślinność jest zbyt gęsta
Ostatnim z zabiegów agrotechnicznych, który należy wziąć pod uwagę podczas pielęgnacji łąk i pastwisk, jest bronowanie. Nie zawsze jest ono konieczne. Gdy jednak warstwa tzw. filcu jest obecna, a przy tym trzeba pozbyć się warstwy mchów, porostów i namułów łąkowych, bronowanie jest skuteczną metodą zapewniającą właściwy dostęp tlenu, a przez to poprawiającą warunki glebowe. Jednak po wykonaniu zabiegu grunt może ulec zachwaszczeniu, dlatego warto przemyśleć czy w danej chwili bronowanie jest potrzebne.