Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie po 50 latach. Panie wspominały naukę w inowrocławskim „Medyku”

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Słuchaczki i nauczycielki Państwowej Szkoły Medycznej Pielęgniarstwa w Inowrocławiu, uczestniczki spotkania po latach
Słuchaczki i nauczycielki Państwowej Szkoły Medycznej Pielęgniarstwa w Inowrocławiu, uczestniczki spotkania po latach Fot. Bogusław Kolanowski
50 lat po ukończeniu pomaturalnej Państwowej Szkoły Medycznej Pielęgniarstwa w Inowrocławiu spotkały się absolwentki rocznika 1968.

- Głównymi inicjatorkami tego spotkania były koleżanki Janka Kaliska i Ola Nawrocka - opowiada Marianna Krawczak, jedna z absolwentek.

Zaproszenia wysłano nie tylko do byłych uczennic, ale także ich nauczycieli. - Przybyły panie Maria Malewicz, Maria Sabina Dombek, Bronisława Burdzińska i Barbara Pic. Powitałyśmy je z ogromną radością - dodaje Marianna Krawczak.

Spotkanie po 50 latach było okazją do wielu wspomnień, nie tylko tych z czasów nauki (1966-1968), ale i z okresu późniejszego. Opowieści płynęły na forum, jak i podczas rozmów w grupach. Wiele wspomnień ożyło po prezentacji multimedialnej, którą przygotowała szkolna koleżanka Elżbieta Jasiak.

- Naszemu spotkaniu towarzyszyła niezwykła atmosfera. Oczywiście, nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu i wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Padła też deklaracja zorganizowania kolejnego takiego spotkania. Może już za pięć lat - mówi pani Marianna.

Warto powrócić na chwilę do roku 1966, kiedy to uczestniczki niedawnego spotkania rozpoczynały naukę w Państwowej Szkole Medycznej Pielęgniarstwa. Jej dyrektorem była wówczas Maria Małecka. Absolwentki podkreślają, że była ona wspaniałym człowiekiem i pedagogiem.

Nauka w „medyku” trwała dwa lata z przerwą na letnie wakacje w miesiącu sierpniu. Zajęcia odbywały się wpierw w jednym, a potem w dwóch barakach, które stały przy ul. Laubitza, wówczas ul. M. Fornalskiej. Po obiektach tych nie ma już śladu.

Słuchaczki uczestniczyły w wykładach i ćwiczeniach z przedmiotów medycznych, psychologii, pedagogiki, socjologii oraz w lektoracie z języka francuskiego. Po zdaniu egzaminów semestralnych i zaliczeniu ćwiczeń odbywały praktyki w placówkach zamkniętej i otwartej służby zdrowia. Kierownikiem szkolenia praktycznego była, ciesząca się ogromnym uznaniem, Maria Malewicz, późniejsza dyrektorka szkoły. W „medyku” obok nauczycieli wykładali też lekarze specjaliści.

Przy szkole działał Dom Słuchacza. Zamieszkiwały tam wszystkie uczennice, zarówno te pochodzące z innych województw, jak i z Inowrocławia i okolic.

W 1968 roku egzamin dyplomowy zdały 42 absolwentki. Jak dziś podkreślają, zostały wyposażone w doskonałą wiedzę, która umożliwiała im podjęcie pracy w zawodzie lub kontynuowanie nauki. Panie obejmowały potem kierownicze stanowiska w pielęgniarskim fachu. Zaś siedem z nich zostało nauczycielkami zawodu i przedmiotów zawodowych w inowrocławskim szkolnictwie medycznym.

Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas urlopu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska