Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyciek danych w Nitro-Chemie? Bydgoska prokuratura bada nielegalną inwigilację członków zarządu firmy

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Bydgoski Nitro-Chem to czołowa firma polskiego przemysłu zbrojeniowego. Produkuje trotyl i rozmaitego rodzaju elementy uzbrojenia (na zdj. montaż pocisków do samolotów f-16)
Bydgoski Nitro-Chem to czołowa firma polskiego przemysłu zbrojeniowego. Produkuje trotyl i rozmaitego rodzaju elementy uzbrojenia (na zdj. montaż pocisków do samolotów f-16) Tomasz Czachorowski
Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Południe potwierdza, że trafiło tam zawiadomienie dotyczące nieprawidłowości wynikających z audytu na temat stosowania programu szpiegowskiego. Złożyła je była pracownica Nitro-Chemu - firmy będącej częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

- Zgłoszenie, owszem, trafiło do nas - mówi prok. Włodzimierz Marszałkowski, szef Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe. - Sprawa jest rozpoznawana, zapadnie decyzja, czy będziemy prowadzić osobne postępowanie, czy też zawiadomienie zostanie skierowane do innej jednostki.

Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń, osoba zgłaszająca sprawę bydgoskim śledczym, miała już "składać zeznania" na ten temat w innej prokuraturze. O której jednostce mowa? To właśnie pozostaje jeszcze przedmiotem ustaleń.

- Nitro-Chem nie posiada wiedzy o wpłynięciu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, o którym wspomniał portal Onet.pl - mówi Joanna Żarnowska, rzeczniczka Nitro-Chemu.

Chodzi o historię, o której informowaliśmy już w połowie 2023 roku. To wtedy w artykule autorstwa Edyty Żemły i Marcina Wyrwała z Onet.pl znalazły się informacje na temat wykrycia potencjalnie stwarzającego zagrożenie programu zainstalowanego na komputerach w firmie Nitro-Chem S.A., czołowego producenta trotylu i innych elementów związanych z uzbrojeniem, a działającego w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Aplikacja "virtual network"

Audyt, który ujawnił zagrożenie, na zlecenie ostatniego prezesa Nitrochemu, Andrzeja Łysakowskiego, przeprowadziła firma iTechnologie z Piaseczna. A w audycie miano wskazać - jak podaje Onet - że stwierdzono fakt działania na firmowych komputerach programu typu VNC, dokładnie VNC Serwer.

Aplikacje tego typu (Virtual Network Computing) są używane przez firmy do zdalnego udostępniania pulpitu w komputerach. W publikacji Onetu, autorzy zwracają uwagę, że poprzedni prezes firmy zbrojeniowej zlecił (jak można zrozumieć z tekstu) zainstalowanie oprogramowania w czasie, kiedy nie był już szefem firmy, ale pełnił funkcję wiceprezesa zarządu, bez wiedzy swojego przełożonego.

Nitro-Chem dementował rewelacje o wycieku

Przypomnijmy, że w latach 2017 - 2020 prezesem zarządu Nitro-Chemu był Krzysztof Kozłowski, po nim stery w firmie przejął Andrzej Łysakowski. Program ujawniony przez zlecony przez niego audyt, posiada szczególną cechę. Chodzi o "brak jasnej informacji dla użytkownika, że ktoś inny ma dostęp do jego komputera. Użytkownik nie musi też wyrażać zgody, aby obca osoba uzyskała wgląd do jego komputera, nanosiła w nim zmiany, czytała znajdujące się tam informacje, a także je pobierała".

Ponadto: "W raporcie grubą czarną ramką wyróżniony został fragment, który stwierdza, że administratorzy systemu nie tylko mieli dostęp do komputerów strategicznych pracowników, ale też wykorzystywali program szpiegowski do podglądania oraz ujawniania informacji, które pozyskali" - podał Onet.

"Zarząd Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” S.A. w Bydgoszczy stanowczo dementuje informacje o rzekomym wycieku danych, o którym mowa w materiale Dokąd wyciekły dane największego producenta trotylu w NATO autorstwa Edyty Żemły i Marcina Wyrwała. W związku z publikacją tego materiału spółka podejmie stosowne kroki prawne" - to oświadczenie, które firma opublikowała po pojawieniu się tekstu w Onecie.

Dalej w stanowisku napisano, m.in., że "Spółka „NITRO-CHEM” S.A. przywiązuje najwyższą wagę do kwestii bezpieczeństwa, regularnie jest poddawana audytom i kontrolom wewnętrznym, jak i zewnętrznym, w tym również prowadzonym przez partnerów zagranicznych".

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska