- Zanim wybierzesz firmę, która buduje interesujące nas mieszkanie, sprawdź inwestycje, które do tej pory przeprowadziła - radzi Paweł Melka z firmy konserwatorsko - budowlanej Integer. - kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie hipoteki lokalizacji, na której ma powstać budynek. Pod żadnym pozorem nie należy zgodzić się na inwestycję w lokalizacji, która ma obciążoną hipotekę - dodaje specjalista.
Dobrze jest też sprawdzić co piszą o firmie w internecie. Jeśli dominują opinie krytyczne, powinna nam się zapalić “czerwona lampka".
Jeśli firma budzi nasze zaufanie, możemy przejść do podpisania umowy przedwstępnej, która jest dodatkowym zabezpieczeniem zarówno dla nas jak i dla wykonawcy. Umowa powinna zostać podpisana w formie aktu notarialnego. Prawo nie nakłada takiego obowiązku, jednak gdy inwestujemy sporą sumę, warto zadbać o szczegóły.
Umowa powinna być podpisana w formie aktu notarialnego. Prawo nie nakłada takiego obowiązku, jednak gdy inwestujemy sporą sumę, warto zadbać o szczegóły. Jeżeli wykonawca będzie chciał wycofać się z umowy, musi podać jego poważną przyczynę albo zapłacić karę umowną - czyli ok. 20 proc. ceny lokalu.
Kiedy mieszkanie jest już gotowe do oddania, należy sprawdzić każdy szczegół i nie przyjmować żadnych niedoróbek.