Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzątanie Świata 2017. Nie ma śmieci, są surowce!

AGW
Sprzątanie Świata 2017 ma uświadamiać, ile jeszcze można zrobić z odpadów
Sprzątanie Świata 2017 ma uświadamiać, ile jeszcze można zrobić z odpadów pixabay.com
Przed nami kolejna edycja akcji sprzątania świata, która odbywa się pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce”. Jej organizatorem jest fundacja Nasza Ziemia.

Segregacja odpadów staje się coraz powszechniejsza, w dużym stopniu za sprawą wyższych odpadów za wrzucanie wszystkiego do jednego kubła. Niestety nadal dużo puszek, worków foliowych, opon czy sprzętów elektronicznych można znaleźć na poboczach dróg, w lasach, skwerach czy brzegach rzek. Podstawowym celem Sprzątania Świata jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku.

Akcja Sprzątanie świata - Polska 2017 odbędzie się w trzeci weekend września: 15-17 września 2017

Fundacja przekonuje, że "w rzeczach, często nazywanych niepotrzebnymi, drzemie wartościowy surowiec, który może być przetwarzany kilkukrotnie, a nawet bez końca (tak jest w przypadku aluminiowej puszki). Do akcji może się włączyć każdy na wiele sposobów, m. in. zorganizować wydarzenie lub happening towarzyszący kampanii „Sprzątanie świata – Polska” promujący nieśmiecenie i selektywną zbiórkę odpadów".

- Od 1 lipca 2017 roku mamy w Polsce wreszcie jednolite oznakowanie pojemników do segregacji odpadów, co tworzy przejrzysty i spójny system ich zbierania. Pozwoli to także zakończyć fikcyjną selektywną zbiórkę przez podział na „suche” i „mokre”. Potrzeba jednak jeszcze przestać używać etykietki „śmieci”, tak aby w głowie każdego z nas nie funkcjonowało podświadome lekceważące traktowanie cennych surowców wtórnych i energii w nich zmagazynowanej – mówi Sławek Brzózek, prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

- To bardzo ważne, aby każdy z nas świadomie unikał tworzenia odpadów. Rzeczy niepotrzebne starajmy się oddawać tym, którzy ich potrzebują lub z sensem i bezpiecznie je wykorzystają, a resztę oddajmy do segregacji – dodaje Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Co w ramach akcji wydarzy się w regionie Kujaw i Pomorza? Oto kilka przykładów.

W Grudziądzu Miejski Zakład Komunikacji oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu zapraszają 9 września. Akcja zacznie się o godzinie 9:00 i przez ok. 2 godziny uczestnicy będą zbierać odpady nad brzegiem Wisły, obowiązują zapisy pod nr tel. 726 301 636, liczba miejsc ograniczona.

Od południa do 16:00 miasto zaplanowało festyn ekologiczny na Błoniach Nadwiślańskich dla wszystkich mieszkańców Grudziądza, podczas którego odbędzie się także zbiórka elektrośmieci - pierwsze 100 osób otrzyma voucher na choinkę bożonarodzeniową bądź drzewko w donicy.

W planie jest też konkurs „Pełna miska”. To zbiórka jak największej ilości karmy puszkowanej dla zwierząt. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest przyniesienie min. 1 kg karmy. Regulamin dostępny na stronie internetowej CEE. Nagrodą główną jest voucher SODEXO o wartości 1000 zł. Zostaną rozstrzygnięte także konkursy: „Grudziądzki Przyjaciel Przyrody”, „Akcja z Centrum” oraz „Zakręcona ekologia”.

Sprzątanie Świata 2017 ma uświadamiać, ile jeszcze można zrobić z odpadów
Sprzątanie Świata 2017 ma uświadamiać, ile jeszcze można zrobić z odpadów pixabay.com

Podczas festynu odbędą się m.in. warsztaty ekologiczne; koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Lasów Państwowych z Technikum Leśnego w Tucholi, konkursy ekologiczne z nagrodami, pokazy ratownictwa wodno-lądowego w wykonaniu Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu oraz Medsar, występ tancerzy brekdance „Lost Dreamers”, pokazy zawodników GKM, dmuchane miasteczko, NIEzwykły turniej piłkarski, pogadanki prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Jamy, prezentacja umiejętności psa policyjnego, degustacja potraw warzywno-owocowych, męskie strzyżenie w plenerze.

Bydgoszcz przyjmuje zgłoszenia chętnych do organizacji akcji porządkowych. Zapraszając do udziału w akcji gwarantuje zaopatrzenie uczestników w rękawice i worki przeznaczone do gromadzenia odpadów, a także odbiór tych zebranych. "Po odbiór worków i rękawic zapraszamy w nieprzekraczalnym terminie od 11 do 15 września br. (pon-śr-czw 8-15, wt 8-17, pt 8-13) do Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi ul. Wojska Polskiego".

Sprzątanie Świata 2017 ma uświadamiać, ile jeszcze można zrobić z odpadów
Sprzątanie Świata 2017 ma uświadamiać, ile jeszcze można zrobić z odpadów pixabay.com

Tegoroczna akcja ukierunkowana będzie na sprzątanie okolicznych lasów, parków oraz terenów położonych przy zbiornikach wodnych. Ponadto będziemy porządkować rowy i pobocza dróg, przystanki autobusowe i dworce kolejowe oraz tereny rzadko uczęszczane, wyjaśnia Kowalewo Pomorskie, które również włącza się do sprzątania.

"Jak co roku, pragnę zachęcić wszystkich mieszkańców do udziału w porządkowaniu naszego miasta i gminy. Liczę na zaangażowanie nie tylko uczniów placówek oświatowych, ale także ich rodziców i opiekunów. To przecież od nas dorosłych, młode pokolenie uczy się pozytywnych zachowań, które później powielane są w dorosłym życiu", zachęca Andrzej Grabowski, burmistrz Kowalewa Pomorskiego na stronie urzędu.

Na terenie miasta akcją kierował będzie Sztab Koordynacyjny, mający swoją siedzibę w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Św. Mikołaja 5 (pawilon sportowy), pokój nr 7, tel. (56) 684-15-79 wew. 57. Zgłoszenia chętnych do 11 września w sztabie. Dla uczestników zabezpieczone zostaną rękawice ochronne i worki foliowe na odpady. Odpady odbierze Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Sprzątanie Świata 2017. Nie ma śmieci, są surowce!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska