https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedasz jagody, nie zapłacisz podatku

Rozmawiała Małgorzata Motor [email protected]
Agata Szymborska-Sutton
Agata Szymborska-Sutton Tax Care
O tym, czy od sprzedaży zebranych jagod, grzybów i innych leśnych owoców płaci się podatek, w rozmowie z Agatą Szymborską-Sutton, analitykiem Tax Care.

- Jak to możliwe, że zebrane w lesie jagody lub grzyby można sprzedawać bez podatku?

- Taka możliwość wynika wprost z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nią od dochodów ze sprzedaży zebranych jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych nie trzeba płacić podatku.

- Nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń?

- Ograniczenia prawne są. Wolne od podatku są bowiem tylko i wyłącznie przychody związane ze sprzedażą owoców zebranych osobiście lub też z pomocą członków najbliższej rodziny. Jeśli więc zbieraliśmy jagody lub grzyby na przykład ze znajomymi lub zatrudniliśmy do tego pomocników, powinniśmy zapłacić podatek dochodowy. W praktyce jednak rzadko zdarza się, by urzędy skarbowe interesowały się grzybiarzami.

Trzeba pamiętać też, że zwolnienie podatkowe dotyczy tylko dziko rosnących jadalnych produktów leśnych, a więc grzybów, jagód i orzechów. Dochody ze sprzedaży innych pozyskiwanych z lasu roślin lub surowców, na przykład choinek albo kory, już nie są zwolnione z opodatkowania.

- Grzybiarzy jednak obowiązują jeszcze inne przepisy. Jakie?

- Chcąc  sprzedawać legalnie grzyby bezpośrednio konsumentom, grzybiarz powinien mieć na nie atest. Wydawany jest przez osobę, która ma uprawnienia klasyfikatora, jeśli sprzedaje grzyby świeże, lub grzyboznawcy, jeśli oferuje także suszone. Klasyfikator powinien ocenić w miejscu sprzedaży, czy nadają się one do spożycia. Sama sprzedaż powinna mieć miejsce wyłącznie na targowiskach i w placówkach handlowych. W sezonie do zatrudniania klasyfikatorów grzybów są zobowiązani zarządcy targowisk.

Przyznawany przez specjalistów atest jest bezpłatny i ważny 48 godzin. Innym rozwiązaniem dla dorabiających do pensji grzybiarzy, którzy nie chcą się martwić o atest, jest sprzedaż grzybów w punkcie skupu.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pacan
Nie ma błędu, to Ty powinieneś kupiś słownik albo się dokształcić. Filozof spod Pitkuniszek!
G
Gość
Oj cos poniektorzy chcieli by zablysnac jako ZNAWCY GRAMATYKI a tu cieniasy z "PIELSY KLASY" !!
sprzedaż «odstępowanie czegoś przez sprzedawcę na własność kupującemu za określoną sumę»    • sprzedażny
sprzedać — sprzedawać - sprzedasz    1. «odstąpić komuś coś za pieniądze»    2. «zdradzić kogoś lub coś za jakieś korzyści materialne»    3. pot. «wydać kogoś za mąż lub ożenić kogoś dla korzyści materialnych»    4. sprzedawać «być sprzedawcą»    sprzedać się — sprzedawać się    1. pot. «podporządkować się komuś dla korzyści materialnych»    2. pot. «zostać prostytutką»    3. pot. «umieć korzystnie się zaprezentować»    4. pot. «być sprzedawanym w dużych ilościach, szybko»
Slownik Jezyka Polskiego PWN
Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN
e
ell
Wstyd już w tytule błąd pierwszego stopnia.Autor mógłby do szkoły się wrócić albo słownik ortograficzny sobie kupić i sprawdzić jak piszemy   sprzedasz -czy sprzedaż.Żenujące
f
foytek
wstyd to jest ,jak analfabeta próbuje poprawiać drugiego analfabetę.Tytułowa "sprzedasz" to druga osoba liczby pojedynczej w czasie przyszłym a nie rzeczownik
G
Galicjok
jakie jagody?? Borówki!!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska