Dane związane z ochroną środowiska w naszym kraju w 2018 r.:
- odnotowano spadek poboru wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności o 2% w porównaniu do roku poprzedniego,
- zmniejszyła się ilość wytworzonych ścieków przemysłowych i komunalnych o 0,3%,
- nastąpiła redukcja emisji zanieczyszczeń pyłowych z zakładów szczególnie uciążliwych dla czystości powietrza o 11% oraz gazowych o 0,3%.
- wzrosła natomiast o ok. 2% ilość wytworzonych odpadów.
Jak podaje GUS, największy udział w poborze wody (ok. 69%), przypadał na cele produkcyjne (6,8 km³, wobec 7,0 km³ w 2017 r.). Kolejne jest rolnictwo i leśnictwo - pobór wody do nawodnień oraz napełniania i uzupełniania stawów rybnych uległ spadkowi o 6,1% i wyniósł 1 km3. Pobór wody na potrzeby eksploatacji sieci wodociągowej zwiększył się o 0,1 km³ i wyniósł 2,1 km³.
Skąd czerpiemy wodę? Głównym źródłem zaopatrzenia gospodarki narodowej w wodę są wody powierzchniowe. W minionym roku ich pobór wyniósł 8,1 km³ i pokrył 82% potrzeb. "Wody powierzchniowe wykorzystywane były głównie do celów produkcyjnych w przemyśle".
Największy udział w ilości wytworzonych odpadów stanowiły odpady powstające przy poszukiwaniu, wydobywaniu, fizycznej i chemicznej przeróbce rud i innych kopalin (57%) oraz odpady z procesów termicznych (23%). Co działo się z wytworzonymi odpadami? Były głównie odzyskiwane - 50,7% oraz składowane - 42,5%.
Źródło: GUS
Projekt współfinansowany ze środków WFOŚiGW w ramach projektu Edukacji Ekologicznej 2019-2020.
