https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stara przepompownia jak perełka. Gdzie? W Wodociągach w Grudziądzu [zdjęcia]

Stara, ponad 100-letnia przepompownia jest pięknie odnowiona. Panuje tu atmosfera przedwojennego Grudziądza. Podczas zwiedzania można wypić kawę lub herbatę.
Stara, ponad 100-letnia przepompownia jest pięknie odnowiona. Panuje tu atmosfera przedwojennego Grudziądza. Podczas zwiedzania można wypić kawę lub herbatę. Maryla Rzeszut
Zeszliśmy pod ziemię, na głębokość 10 m i zwiedziliśmy niezwykły obiekt: ponad 100-letnią przepompownię ścieków, uprzątniętą i odnowioną przez... załogę Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni. Efekt? Rewelacja! To zabytkowe wnętrze z atmosferą klubu w dobrym stylu. Jest część muzealna, a obok zabytków - kawiarenka i ekran, do prezentacji filmów.

Zaraz przy wejściu do budynku przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej - ładna szatnia i pierwsze, zabytkowe urządzenia. Schodząc schodami poziom niżej - widzimy kolejne zabytkowe urządzenia i kawiarnię z ekranem (film opowiada o historii i odnowie obiektu), a jeszcze niżej - pomieszczenia z silnikami, pompami, kanałami, kratkami.

Przez przeszklone podłogi doskonale widać odnowione urządzenia. Wszystko lśni!

Grzegorz Czyrkiewicz, kierownik dz. warsztatowo-remontowego wspomina: - Na starych urządzeniach musieliśmy, po ich porządnym oczyszczeniu, położyć warstwy antykorozyjne, na innych bezbarwne lakiery, żeby je zabezpieczyć na dłuższy czas.

- Budowę przepompowni i mechanicznej oczyszczalni ścieków rozpoczęto w 1906 r. W 1908 już funkcjonowała - objaśnia Krzysztof Dąbrowski, prezes MWiO w Grudziądzu. - Odnowiliśmy ją własnymi nakładami. Pracownicy mocno zaangażowali się w to zadanie. Zostawili tu mnóstwo serca, wiedzy i pracy. Mamy dzięki temu miejsce spotkań dla załogi i zabytkowy obiekt do zwiedzania przez mieszkańców i turystów. Będziemy prowadzić zapisy dla grup z Grudziądza i regionu. Grupy mogą liczyć 20-25 osób. Z uwagi na bezpieczeństwo nie mogą być większe.

- Wielu pracowników ma pasje. Zbierają stare przedmioty, związane z "Wodociągami" i miastem. Niektóre eksponaty ze swoich zbiorów przekazali nam do wystawowych gablot. Ekspozycja ta będzie się zmieniała. Za jakiś czas zaprezentujemy kolejne okazy, związane z przeszłością Grudziądza - informuje prezes Krzysztof Dąbrowski.

W odnowionej przepompowni grudziądzkich "Wodociągów" można zejść do poziomu na głębokości 10 m. Są jednak kolejne obiekty nawet na głębokości ponad 11 m.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 27

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 16.02.2016 o 21:36, TAZ napisał:

Mając duże środki finansowe pozyskane od mieszkańców nie jest to bardzo trudne.

Zawsze musicie krytykowac 

D
DeGie

10 lat temu tak było. Dla mnie to był szok taka woda:)

G
Gość

Ja w domu piję wodę nieprzegotowaną.

A kiedy woda w Tarpnie była źle oceniana przez Ciebie?

D
DeGie

ja też - przegotowaną.

 

jak mieszkałem na Tarpnie była najgorsza woda.

G
Gość

O jakiej dzielnicy jest mowa?

Od siebie dodam, ze codziennie piję wodę z kranu.

D
DeGie

w kranie mam to co w załączonym pdf. Jak mieszkałem w innej dzielnicy to po spuszczeniu wody w kiblu można było zebrać to co pływa i zatankować samochód :P Teraz jest o niebo lepiej ale do zdrowej wody to brakuje trochę. Nie lubię Mendelejewa w kranie.

ps. kran i rury wymienione :)

G
Gość

Proponuje wymienić kran i rury  :P

G
Gość

A co wg ciebie masz w kranie?

G
Gość

KTOS TU LEJE WODE!!

G
Gość
W dniu 18.02.2016 o 13:49, gość napisał:

Woda grudziądzka ma bardzo dużo kamienia,  czajnik na okrągło czyszczę. Panie prezesie a może warto popracować jednak nad jakością wody, a nie tylko odgrzebywać relikty przeszłości? Szkoda,że wszedł pan jak w masło w grudziądzkie pijarowe zagrywki.

 

Woda grudziądzka jest bardzo dobra, jakością porównywalną do wód źródlanych ( nie mylić z wodą mineralną, która musi spełnić normę zawartości składników mineralnych, 90% wód sprzedawanych w sklepach to wody "źródlane" nie mineralne, wystarczy poczytać etykiety)  sprzedawanych sklepach.

 

Zakamienienie  nie świadczy o złej jakości tylko o jej "twardości" tzn o zamineralizowaniu wody, głębokości pokładu z jakiego czerpie się wodę. Wody twarde to naturalna cecha wód głębinowych na terenach nizinnych, w skrócie im dalej od gór i im głębszy pokład tym woda bardziej twarda. Składniki mineralne pozwalają łatwiej przyswajać wodę przez organizm,  Wytrącający się w czajnikach "kamień" to nie bród tylko produkt uboczny demineralizacji ( wytrącania się składników mineralnych ) w wyniku gotowania. Równie szybko zakamienisz czajnik gotując nałęczowiankę lub muszyniankę.

 

Woda miękka jest gorsza w smaku, gorzej przyswajana przez organizm - mniej efektywna w nawadnianiu organizmu. Ciężej zaparzyć herbatę, ponadto ciężko spłukuje się mydło z rąk, szampon z włosów, ciężej skutecznie wypłukać pranie.  

g
gość

Woda grudziądzka ma bardzo dużo kamienia,  czajnik na okrągło czyszczę. Panie prezesie a może warto popracować jednak nad jakością wody, a nie tylko odgrzebywać relikty przeszłości? Szkoda,że wszedł pan jak w masło w grudziądzkie pijarowe zagrywki.

g
gość
W dniu 17.02.2016 o 22:50, KubuśPuchatek napisał:

Nie, to już jest ... Aqua Art Design Studio ;)

Trafione w samo sedno, kosmos po grudziądzku.

K
KubuśPuchatek
W dniu 17.02.2016 o 10:29, gość napisał:

Skwer,rzeźba, muzeum- to jeszcze wodociągi?

Nie, to już jest ... Aqua Art Design Studio ;)

G
Gość
W dniu 17.02.2016 o 10:25, gość napisał:

Ma pan rację, finansują tę "perełkę" tak naprawdę mieszkańcy, teraz trzeba będzie utworzyć kolejny etat do oprowadzania wycieczek. A jak z jakością wody?-chyba ok. skoro zajmują się tworzeniem kolejnego muzeum

załóżcie sobie towarzystwo wzajemnej adoracji malkontentów 

G
Gość
W dniu 17.02.2016 o 10:25, gość napisał:

Ma pan rację, finansują tę "perełkę" tak naprawdę mieszkańcy, teraz trzeba będzie utworzyć kolejny etat do oprowadzania wycieczek. A jak z jakością wody?-chyba ok. skoro zajmują się tworzeniem kolejnego muzeum

Lepsze finansowanie ,,perełki'' niż 10 minut fajerwerków.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska