Zaraz przy wejściu do budynku przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej - ładna szatnia i pierwsze, zabytkowe urządzenia. Schodząc schodami poziom niżej - widzimy kolejne zabytkowe urządzenia i kawiarnię z ekranem (film opowiada o historii i odnowie obiektu), a jeszcze niżej - pomieszczenia z silnikami, pompami, kanałami, kratkami.
Przez przeszklone podłogi doskonale widać odnowione urządzenia. Wszystko lśni!
Grzegorz Czyrkiewicz, kierownik dz. warsztatowo-remontowego wspomina: - Na starych urządzeniach musieliśmy, po ich porządnym oczyszczeniu, położyć warstwy antykorozyjne, na innych bezbarwne lakiery, żeby je zabezpieczyć na dłuższy czas.
- Budowę przepompowni i mechanicznej oczyszczalni ścieków rozpoczęto w 1906 r. W 1908 już funkcjonowała - objaśnia Krzysztof Dąbrowski, prezes MWiO w Grudziądzu. - Odnowiliśmy ją własnymi nakładami. Pracownicy mocno zaangażowali się w to zadanie. Zostawili tu mnóstwo serca, wiedzy i pracy. Mamy dzięki temu miejsce spotkań dla załogi i zabytkowy obiekt do zwiedzania przez mieszkańców i turystów. Będziemy prowadzić zapisy dla grup z Grudziądza i regionu. Grupy mogą liczyć 20-25 osób. Z uwagi na bezpieczeństwo nie mogą być większe.
- Wielu pracowników ma pasje. Zbierają stare przedmioty, związane z "Wodociągami" i miastem. Niektóre eksponaty ze swoich zbiorów przekazali nam do wystawowych gablot. Ekspozycja ta będzie się zmieniała. Za jakiś czas zaprezentujemy kolejne okazy, związane z przeszłością Grudziądza - informuje prezes Krzysztof Dąbrowski.
W odnowionej przepompowni grudziądzkich "Wodociągów" można zejść do poziomu na głębokości 10 m. Są jednak kolejne obiekty nawet na głębokości ponad 11 m.
