Starosta: - W urzędzie wojewódzkim zapewnili nas dziś, że żniński szpital nie ucierpi po reformie

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Według ostatnich zapewnień, żniński szpital po reformie powinien funkcjonować w takim zakresie jak dotychczas - dowiedzieliśmy się. Na fot. szefowie PCZ w towarzystwie lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji
Według ostatnich zapewnień, żniński szpital po reformie powinien funkcjonować w takim zakresie jak dotychczas - dowiedzieliśmy się. Na fot. szefowie PCZ w towarzystwie lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji Archiwum GP
W Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś spotkanie z dyrektor wydziału zdrowia Magdaleną Daszkiewicz. Uczestniczyli w nim starosta, zastępca dyrektora szpitala i ordynatorzy zainteresowanych oddziałów.

- Było to spotkanie typowo merytoryczne. Na dzisiaj wieści są dość optymistyczne. Pani dyrektor potwierdziła nasze obawy co do danych liczbowych ujętych w tzw. mapowaniu potrzeb zdrowotnych. Urząd Wojewódzki i oddział NFZ aktualnie weryfikują te dane, gdyż są one przestarzałe i niekompletne. Zapewniła nas, że o oddział ginekologiczno-położniczy nie mamy się co martwić, gdyż nie wyobraża sobie naszego szpitala bez tego oddziału.
- Co do ortopedii, to oddział będzie nadal funkcjonował, jest tylko problem z endoprotezami, które to zabiegi mają robić szpitale wyższego szczebla. Po wyjaśnieniach dr Wojciecha Hoffmanna stwierdziła, że bardzo wysoko ocenia pracę tego oddziału i jakość wykonywanych tam zabiegów. Zobowiązała się, że zrobi wszystko, aby oba oddziały w żnińskim szpitalu funkcjonowały w takim zakresie jak dotychczas. Prosiła mnie, abym osobiście uspokajał sytuację w tej sprawie, gdyż jej zdaniem żniński szpital po reformie powinien funkcjonować w takim zakresie jak dotychczas, co niniejszym czynię - powiedział starosta Zbigniew Jaszczuk.

- Z doświadczenia jednak wiem, że w tego typu sprawach trzeba być wyjątkowo czujnym, ale nie trzeba też wszczynać zbędnych, a czasami wątpliwych awantur. Miałbym stuprocentową pewność co do niezagrożonej pozycji obu oddziałów, gdyby te obietnice przekazał mi pan prezes Jarosław Kaczyński - zakończył starosta.

Jak pisaliśmy wcześniej, zamiarami likwidacji dwóch oddziałów szpitalnych zaniepokoiło się wielu mieszkańców naszego regionu.

Na Facebooku zawiązał się Społeczny Komitet Obrony Żnińskiego Szpitala. Wystarczyło kilka dni, by akcja zyskała poparcie tysiąca osób.
Właśnie otrzymaliśmylist otwarty Społecznego Komitetu Obrony Żnińskiego Szpitala.
Oto jego treść.
Szanowni Państwo,
zgodnie z artykułem 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
Odnosząc się do konstytucyjnego prawa każdego obywatela zwracamy się do Państwa z apelem o poparcie naszej społecznej inicjatywy, której celem jest podjęcie działań, które zapobiegną planom likwidacji Oddziału Urazowo-Ortopedycznego i Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Żnińskiego Szpitala.
Konstytucyjne prawo do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, które z takim trudem realizują szpitale powiatowe, zostanie złamane poprzez ograniczenie ilości oddziałów szpitalnych. Ta decyzja utrudni, a w wielu przypadkach uniemożliwi korzystanie z ochrony zdrowia mieszkańcom małych miast i wsi. Decyzja ta w przypadku likwidacji Oddziału Urazowo-Ortopedycznego w szczególności uderzy w ludzi ubogich oraz w osoby starsze, które stanowią liczną grupę pacjentów. Likwidacja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego to nie tylko brak możliwości porodu mieszkających tutaj kobiet, pozbawienie je prawa wyboru placówki, w której chcą urodzić dziecko, ale również ograniczenie opieki ginekologicznej, w tym ważnych dla ich zdrowia zabiegów.
Jak ważną społecznie sprawą jest funkcjonowanie Szpitala w Żninie mogliśmy się przekonać powołując nasz Komitet i ogłaszając Apel w obronie Szpitala, który w ciągu niespełna dwóch dni poparło ponad 1000 osób.
Wśród nich są przede wszystkim pacjenci, mieszkańcy powiatu i osoby z całego kraju. Nasz apel poparli również pracownicy służby zdrowia, radni gminni i powiatowi oraz osoby publiczne. W tej grupie są także posłowie, których wsparcie jest dla nas szczególnie ważne, bo to oni mają bezpośredni wpływ na tworzone prawo.
Zwracamy się do wszystkich, do których dotrze ten list i którym bliska jest sprawa naszego szpitala i służby zdrowia o poparcie tej społecznej inicjatywy.
Podpisano: Społeczny Komitet Obrony Żnińskiego Szpitala
Magdalena Hoffmann-Pryka Małgorzata Głogowska Magdalena Ulatowska

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie