Rok jubileuszowy otworzył burmistrz.
Współczesność w blasku średniowiecza
- Kiedy obejmowałem urząd burmistrza, stawiałem sobie za cel, by__Chełmno to był nasz dom, z duszą i charakterem- mówił Mariusz Kędzierski. - Taki, w którym chce się mieszkać i do którego chce się wracać. Rok jubileuszowy obchodzimy pod hasłem "Blaski średniowiecza". Tu na każdym kroku blaski średniowiecza rozświetlają nam współczesność. Wieki temu Chełmno budowali tacy sami ludzie, jak my, obarczeni codziennością, ale najwyraźniej naznaczeni pasją. My też pielęgnujmy tę pasję w sobie, by miasto piękniało i świętowało coraz to wspanialsze jubileusze.
Podczas uroczystości z krótkim koncertem wystąpili: Rafał Żółkoś (flet) i Jacek Polański (fortepian), który przez dziewięć lat był nauczycielem Rafała Blechacza.
Z wykładem promocyjnym książkę "Chełmno civitas totius Prusiae metropolis XVI - XVIII w.", co można przetłumaczyć: Chełmno - miasto stołeczne całych Prus XVI - XVIII wieku, wystąpił jej autor - dr Marek G. Zieliński, od 1990 roku pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
- Pan Marek nie jest rodowitym chełmnianinem - podkreśliła dyrektor chełmińskiego muzeum, Ewa Gerka. - Najpierw zakochał się w żonie, dopiero potem w naszym mieście. Od 1991 roku coraz bardziej zaczął interesować się jego przeszłością, poświęcając swoją uwagę kolejno takim zagadnieniom jak: losy chełmińskich dzwonów, herb Chełmna, kult Matki Bożej Bolesnej, kościół Świętych Jakuba i Mikołaja oraz Świętych Piotra i Pawła, Archiwum Miasta i Archiwum fary chełmińskiej. Jest autorem 52 publikacji, najnowszą poświecił Chełmnu.
Chełmno, jakiego nie znamy
Monografia Chełmna ma wydobyć nowożytną przeszłość miasta z cienia zapomnienia i przerwać milczenie w badaniach historyków nad ważnym ośrodkiem miejskim. Czytając, odkryjemy w niej wiele nie publikowanych dotąd faktów oraz tajemnic, związanych z dawną ziemią chełmińską.
- Książka przedstawia etap życia miasta przypadający na lata 1505 - 1772 - mówi dr Marek G. Zieliński. - Praca jest poświęcona dziejom i roli Chełmna pod panowaniem biskupów.__To trudne czasy, kiedy Chełmno nawiedzały liczne wojny, zawirowania społeczne i religijne, klęski żywiołowe oraz epidemie.
Pierwszy egzemplarz książki autor wręczył burmistrzowi. Po wykładzie promocyjnym niemal wszyscy, którzy kupili książkę, ustawili się w kolejce po wpis od dr Zielińskiego.
Monika Smól