Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Statutowy Absurd Roku 2022”. Te szkoły z Bydgoszczy i Torunia walczą o antynagrodę!

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Dwie szkoły z województwa kujawsko-pomorskiego trafiły do plebiscytu "Statutowy Absurd Roku 2022". To placówki edukacyjne z Torunia i Bydgoszczy.
Dwie szkoły z województwa kujawsko-pomorskiego trafiły do plebiscytu "Statutowy Absurd Roku 2022". To placówki edukacyjne z Torunia i Bydgoszczy. pixabay.com
Dwie szkoły z województwa kujawsko-pomorskiego znalazły się w plebiscycie na „Statutowy Absurd Roku 2022”. O antynagrodę „walczą”: Zespół Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy i SP nr 14 w Toruniu. Jakie zapisy ze szkolnych statutów spowodowały, że placówki edukacyjne trafiły do plebiscytu?

Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

od 16 lat

Plebiscyt organizuje Stowarzyszenie Umarłych Statutów (SUS), pozarządowa organizacja działająca na rzecz praworządności w oświacie. To druga odsłona plebiscytu, w którym internauci zagłosują na najbardziej niedorzeczne postanowienie, zaczerpnięte ze statutów polskich szkół. Głosowanie – w pierwszym etapie – już ruszyło na Instagramie i Facebooku Stowarzyszenia Umarłych Statutów. Finalistów poznamy w drugiej połowie stycznia 2023 roku.

„Statutowy Absurd Roku” – taki jest cel konkursu

Jak informują organizatorzy, celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o prawie oświatowym
i zwracanie uwagi na poważne nieprawidłowości w szkolnych aktach prawnych, bowiem postanowienia, które biorą udział w plebiscycie, nie są zgodne z polskimi przepisami.

– W sprawie każdego absurdu, który został zaproponowany, Stowarzyszenie podejmuje interwencje. Niektóre z nich są już zakończone, inne nadal w trakcie. W sprawie niedozwolonych postanowień zgłaszamy się do organów prowadzących dane szkoły oraz do kuratorów oświaty, a niektóre przypadki trafiają do sądów administracyjnych – wyjaśnia wiceprezes SUS Daniel Sjargi.

Organizatorzy plebiscytu dodają, że powyższe postępowanie, jest zwykle dość przewlekłe, więc konkurs ma nagłośnić najdrastyczniejsze przejawy łamania praw uczniów i rodziców w szkolnych statutach, aby skłonić dyrektorów i pedagogów z całej Polski do zastanowienia się nad poprawą prawa w ich własnych szkołach, nim zrobią to organy nadzoru pedagogicznego.

Te szkoły z kujawsko-pomorskiego trafiły do plebiscytu „Statutowy Absurd Roku”

W plebiscycie „Statutowy Absurd Roku” 2022 o antynagrodę „stara się” osiem szkół. Wśród nich są również dwie szkoły z województwa kujawsko-pomorskiego:

  • Zespół Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy;
  • Szkoła Podstawowa nr 14 w Toruniu.

Jakie zapisy statutowe sprawiły, że szkoły z Bydgoszczy i Torunia, trafiły do plebiscytu?

– W bydgoskim „elektryku” wymaga się od uczniów, aby „zgodnie współżyli z zespołem klasowym na zasadzie podporządkowania”. Trudno zrozumieć, kto i dlaczego wpadł na pomysł takiej regulacji. Brak jest podstaw, aby uczeń miał podporządkowywać się swoim rówieśnikom. Wymóg ten może być również zachętą do przejawiania przez niektórych uczniów zachowań „władczych” czy nawet przemocowych - mówi wiceprezes SUS Daniel Sjargi.

Szkoła Podstawowa nr 14 w Toruniu, w swoim statucie wymaga natomiast zgody nauczyciela na zaspokojenie pragnienia przez ucznia. Dlaczego, zdaniem organizatorów, jest to absurd?

„Człowiek potrzebuje wody, aby żyć, a wiele osób (w szczególności młodych) zaniedbuje potrzebę stałego nawadniania organizmu, co jest groźne dla ich zdrowia. Szkoła, zamiast ograniczać, powinna promować picie wody. Stoimy twardo na stanowisku, że uczeń może spożywać napoje w trakcie lekcji, bez czyjejkolwiek zgody” – czytamy w uzasadnieniu nominacji.

Takie były wyniki plebiscytu „Statutowy Absurd Roku” w 2021 roku

W poprzedniej edycji „zwyciężyło” Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie.

„Wpisało ono w swój statut zakaz uprawiania seksu przez jej uczniów, zarówno w szkole, jak i poza nią. Statutowy celibat miał obowiązywać wszystkich licealistów – nawet tych pełnoletnich” – przypominają organizatorzy.

Drugie miejsce za 2021 rok zajęły wspólnie licea plastyczne z Wrocławia i Poznania, za próbę wywłaszczenia swoich uczniów z praw autorskich do prac przyniesionych na zajęcia, a trzecie miejsce zdobyła SP nr 45 z Łodzi, która wprowadziła dla uczennic zakaz noszenia spodni podczas uroczystości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska