Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stefan Banach w Google Doodle. Kim był Stefan Banach? Google upamiętnia genialnego lwowskiego matematyka

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Stefan Banach w Google Doodle. 22 lipca Google upamiętnia postać genialnego lwowskiego matematyka - samouka.
Stefan Banach w Google Doodle. 22 lipca Google upamiętnia postać genialnego lwowskiego matematyka - samouka. GOOGLE DOODLE
Stefan Banach w Google Doodle. 22 lipca Google poprzez specjalny Google Doodle przypomina postać genialnego lwowskiego matematyka - samouka. Nigdy nie ukończył studiów a mimo to uzyskał stopień profesora. Zobaczcie, kim był Stefan Banach, którego uhonorowano dedykowanym Google Doodle.

Stefan Banach - kim był bohater Google Doodle?

Stefan Banach - wybitny lwowski matematyk, który nigdy nie ukończył studiów, a matematyki nauczył się sam. Stefan Banach w sposób fundamentalny wpłynął na wiele działów tej królowej nauk. Uzyskał stopień doktora, potem profesora a jego liczne prace naukowe i twierdzenia w sposób fundamentalny wpłynęły na wiele działów królowej nauk.

Banach to jeden z pionierów i klasyków analizy funkcjonalnej, znany m.in. z opisania twierdzenia o kontrakcji i przestrzeni Banacha. Zajmował się też teorią mnogości, w której podał paradoks rozkładu kuli razem z logikiem Alfredem Tarskim, a także był autorem podręczników szkolnych i akademickich do matematyki i mechaniki. Banacha upamiętniają nazwy licznych terminów naukowych, instytucji i nagród oraz pomniki - podaje Wikipedia.

Stefan Banach urodził się urodził się 30 marca 1892 w Krakowie, zmarł 31 sierpnia 1945 we Lwowie. 22 lipca roku 1922 Banach otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego i właśnie to wydarzenie po stu latach wspomina Google 22 lipca 2022 roku poprzez specjalny Google Doodle.

Stefan Banach w Google Doodle

Google w piątek (22 lipca) wspomina postać genialnego lwowskiego matematyka - samouka. Stefan Banach to polski matematyk, czołowy przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej, profesor zwyczajny związany z Uniwersytetem Lwowskim, członek Polskiej Akademii Umiejętności (PAU).

Był wykładowcą, autorem wielu podręczników, także podręczników matematycznych dla szkół średnich.

Polskie Towarzystwo Matematyczne ufundowało nagrodę naukową im. Banacha (1946 rok), jego imieniem nazwano ulice w miastach uniwersyteckich, w 1972 utworzono Międzynarodowe Centrum Matematyczne im. S. Banacha przy Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk, a w 1992 – w stulecie urodzin – ustanowiono Medal im. Stefana Banacha za wybitne zasługi w dziedzinie nauk matematycznych. Od 2009 przyznawana jest także Międzynarodowa Nagroda im. Stefana Banacha.

GOOGLE DOODLE - co to jest?

Google Doodle to małe, zazwyczaj kolorowe obrazki, które pojawiają się od czasu do czasu w miejscu wyszukiwarki Google. Zazwyczaj dotyczą świąt, ważnych rocznic lub wydarzeń, które właśnie mają miejsce. Co ciekawe, na całym świecie to samo wydarzenie może mieć różne grafiki, zależnie od kulturowych uwarunkowań.

Jak piszą twórcy: „Doodle to zabawne, zaskakujące, czasem spontaniczne zmiany nakładane na logo Google, które mają podkreślać wagę dni wolnych, rocznic oraz zasług słynnych artystów, pionierów i naukowców”. Pomysł narodził się w 1988 roku.

Wybraliśmy 20 najciekawszych Google Doodle z ostatnich 20 lat. Jak wam się podobają? Zobaczcie w poniższej galerii:

Google Doodle to małe, zazwyczaj kolorowe obrazki, które pojawiają się od czasu do czasu w miejscu wyszukiwarki Google. Zazwyczaj dotyczą świąt, ważnych rocznic lub wydarzeń, które właśnie mają miejsce. Co ciekawe, na całym świecie to samo wydarzenie może mieć różne grafiki, zależnie od kulturowych uwarunkowań. Wybraliśmy 20 najciekawszych Google Doodle z ostatnich 20 lat. Jak wam się podobają?

TOP 20: Najlepsze Google Doodle w historii. Zabawne i piękne...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska