BARCIN. 20-lecie SAMPO
Za te słowa otrzymał szczere brawa od wszystkich, którzy zebrali się na gali dla uczczenia okrągłego jubileuszu Pomorsko - Kujawskiego Zrzeszenia Samopomocy Obywatelskiej "Sampo" w Barcinie. Impreza odbyła się w Miejskim Domu Kultury. Dopisało wielu zaproszonych. - Są tu dziś ci, z którymi od lat współpracuję. I za to dziękuję - dodał W. Osuch.
Praca SAMPO opiera się w głównej mierze działalności charytatywnej, pomocy społecznej, w tym rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, przeciwdziałaniu uzależnieniom i patologiom społecznym, upowszechnianiu i ochronie wolności i praw człowieka, przeciwdziałaniu bezrobociu, promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, na pośrednictwie pracy, organizowaniu zatrudnienia, ale także wspieraniu i upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu.
W ostatnim czasie (od roku 2010) SAMPO z powodzeniem realizuje projekt porad prawnych i obywatelskich. Dzięki temu przedsięwzięciu z pomocy specjalistów skorzystało już blisko 6 tysięcy osób z powiatów żnińskiego i mogileńskiego. W tysiącach można też liczyć osoby, które doświadczyły dzięki SAMPO innej pomocy.
- Dobra człowieka nie ma sensu określać statystycznie. Ale te liczby dobitnie świadczą o tym, że i statystyka, w przypadku SAMPO, miałaby coś do powiedzenia - zauważył obecny na uroczystości wicewojewoda Zbigniew Ostrowski.
- A pomysłów wciąż mamy wiele - mówi Włodzimierz Osuch. - Doświadczenie pokazuje, że porady prawne i obywatelskie są niezwykle potrzebne. Będziemy czynili zatem starania, aby to przedsięwzięcie kontynuować, nawet po zamknięciu projektu dofinansowanego ze środków unijnych. Już w planach jest spotkanie u prezydenta RP. To dla nas zaszczyt, że będziemy mogli się podjąć ten temat. Z nadzieją na zapewnienie dalszego, bezpłatnego poradnictwa dla mieszkańców regionu.
Prezydent docenił
20-lecie SAMPO było okazją do wielu wyróżnień. Najcenniejsze - Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP, za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia otrzymał Włodzimierz Osuch.
Przed dekorowaniem, którego dokonał Zbigniew Ostrowski, poznaliśmy historię działalności pana Włodka. Od 30 lat jest społecznikiem, honorowym dawcą krwi, organizatorem wielu imprez oraz akcji kierowanych do ubogich dzieci oraz ludzi bezrobotnych, których los nigdy nie był mu obojętny.
Dzięki jego ponadprzeciętnemu zaangażowaniu i uporowi powstało pierwsze w województwie kuj.pom., prowadzone przez stowarzyszenie, biuro pośrednictwa pracy, któremu Minister Gospodarki i Pracy przyznał bezterminowy certyfikat. Jako działacz społeczny zebrał sporo zasłużonych nagród, m.in. od marszałka województwa kujawsko-pomorskiego i burmistrza Barcina.
Społeczne zaangażowanie prezesa SAMPO doceniło Piechcińskie Bractwo Kurkowe przyznając tytuł honorowego członka i odznaczając go "Złotym Kurem". Postawę społecznika doceniono także w V Konkursie Powiatowym "Przyjaciel Dzieci". Ponadto otrzymał liczne podziękowania za ofiarną pomoc od przedszkoli, szkół oraz innych organizacji społecznych Gminy Barcin.
Aktywnie współpracuje z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Barcinie. Od dziesięciu lat społecznie koordynuje realizację corocznych projektów, celem których jest dostarczanie artykułów żywnościowych dla najuboższych mieszkańców gminy, w ramach Programu Europejskiej Pomocy Żywnościowej (PEAD).
Dzięki Jego "wielkiemu sercu dla potrzebujących" oraz charyzmie, z pomocy żywnościowej skorzystało ponad 10 tys. najuboższych. Bardzo chętnie udziela się również społecznie na rzecz osób niepełnosprawnych; cieszy się zaufaniem mieszkańców.
To współautor projektów współfinansowanych z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem jednego z nich, kilkuletniego projektu realizowanego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal, było dążenie do usamodzielnienia gospodarczego i zawodowego osób zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym poprzez pomoc psychologiczną, doradczą oraz szkoleniową. To współtwórca dwóch projektów zapewniających mieszkańcom dwóch powiatów z terenu województwa kujawsko- pomorskiego dostęp do bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego.
Pracownicy też ważni
Medale, wydane z okazji jubileuszu, oraz podziękowania otrzymało wiele osób - w tym członkowie SAMPO, radni wspierający organizację, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektor PUP w Żninie, dyrektor Grudziądzkiego Banku Żywności, dyrektorzy szkół, przedszkoli, szef Biura Europosła Janusza Zemke, sponsorzy, media i organizacje pozarządowe.
Listy gratulacyjne od marszałka województwa otrzymały Beata Gaik - Mazurek - wiceprezes SAMPO oraz Magdalena Bogucka - sekretarz SAMPO.
Katarzyna Sajdak i Małgorzata Marenda - pracownice SAMPO otrzymały nagrody ufundowane przez Janusza Zemke. To wycieczka do Brukseli.
Gdy przyszedł czas podziękowań i gratulacji, przed Włodzimierzem Osuchem ustawiła się długa kolejka. Dorota Dokładna, dyrektor M-GOPS w Barcinie powiedziała m.in.: - Gdyby nie SAMPO, pracownicy ośrodka pomocy społecznej mieliby jeszcze więcej do zrobienia. Działamy w tej samej branży. Pamiętamy, że człowiek człowiekowi najbardziej jest potrzebny do szczęścia.
Na słowa Stendhala powołała się z kolei Romana Chęś: - To wy dajecie wielu ludziom wsparcie. I choć szczęście to to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy, ale na jego szukanie i tak warto poświęcić całe życie.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców