MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strzelnica Lasów Państwowych w Plaskoszu koło Tucholi niewłaściwie zarządzana - uważa NIK

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia co do prowadzenia Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu koło Tucholi.
Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia co do prowadzenia Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu koło Tucholi. Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Liczne nieprawidłowości stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w gospodarce finansowej, prowadzeniu inwestycji oraz zarządzaniu mieniem w Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu koło Tucholi. Dotyczyły m.in. budowy elementów strzelnicy bez decyzji o pozwoleniu na budowę czy też wydawania broni w sposób niegodny z prawem.

Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu k. Tucholi zostało utworzone 1 czerwca 2017 r. na podstawie zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych jako inna jednostka organizacyjna Lasów Państwowych nieposiadającą osobowości prawnej o zasięgu krajowym.

Następnie podjęto działania zmierzające do przekształcenia go na zakład Lasów Państwowych o zasięgu regionalnym. 1 kwietnia 2018 r. na podstawie zarządzenia Dyrektora Dyrekcji Lasów Państwowych utworzono inną jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej o zasięgu regionalnym.

Zysk odnotowano dopiero w 2022 roku

W latach 2018-2021 gospodarka finansowa Centrum prowadzona była na niezadowalającym poziomie, ponieważ Centrum odnotowało stratę od 176,9 tys. zł do 829,6 tys. zł. Wynikała ona głównie z procesu jego tworzenia, zmiany koncepcji jego usytuowania z zasięgu krajowego na regionalny, a także pandemii. Zysk odnotowano dopiero w 2022 r. i za 11 miesięcy 2023 r.

To też może Cię zainteresować

O ile sytuacja finansowa Centrum od 2022 r. ulegała poprawie to w realizacji poszczególnych inwestycji oraz zarządzaniu mieniem były nieprawidłowości, w szczególności dotyczące gospodarowania bronią.

Polegały one m.in. na:

* poniesieniu w latach 2018-2019 nakładów w łącznej wysokości 188,5 tys. zł na wybudowanie osi do szkoleń taktycznych, bez uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę;

* prowadzeniu ewidencji posiadanej broni oraz wydawaniu/przyjmowaniu broni w sposób, który nie był zgodny z wymogami rozporządzenia w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji;

* złożeniu wniosku o wydanie świadectwa broni dla 13 z 42 sztuk broni podlegającej rejestracji w kontrolowanym okresie z naruszeniem ustawowego terminu. Opóźnienia wynosiły od jednego do 918 dni;

* korzystaniu z 12 sztuk broni użyczonej przez jej producenta z przekroczeniem o 73 dni terminu przewidzianego ustawą o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;

* dopuszczeniu aby do celów komercyjnych wykorzystano broń samoczynno-samopowtarzalną, która nie spełniała przesłanek do uznania jej za broń obiektową (trzy przypadki w okresie od marca do września 2022 r.).

Naruszono Prawo budowlane

Ponadto w działalności Centrum stwierdzono naruszenia ustawy Prawo budowlane. Dotyczyły one:

nieprzeprowadzenia w 2018 r. i 2021 r. rocznych przeglądów okresowych dwóch budynków – „Kniejówki” i budynku administracyjno-socjalnego;

użytkowania w okresie od maja 2019 r. do 11 grudnia 2023 r. niezgodnie z przeznaczeniem budynku na potrzeby administracyjno-socjalne, a także jako budynku użyteczności publicznej, podczas, gdy był to budynek mieszkalny (gościnny) dla kursantów.

Uchybienia w dokumentowaniu zamówień publicznych

W przebiegu i dokumentowaniu zamówień publicznych stwierdzono też naruszenia obowiązujących regulacji, zarówno w odniesieniu do zamówień realizowanych w trybie ustawowym, jak i na podstawie regulacji wewnętrznych.

Dotyczyły one m.in.:

* w postępowaniu na „Budowę zewnętrznej instalacji wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w ramach budowy Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu k/Tucholi” (34,0 tys. netto) zastosowania trybu „negocjacji z jednym wykonawcą z wolnej ręki”. Powinien być wdrożony tryb zapytania ofertowego z możliwością przeprowadzenia negocjacji, w ramach którego należało skierować zapytania ofertowe do minimum trzech wykonawców;

* w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych o wartości przekraczającej 30 tys. euro prowadzonych na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych. W przetargu nieograniczonym na: „Budowę siedziby Centrum (782,7 tys. zł brutto) oraz postępowaniu z wolnej ręki na: Budowę ogrodzenia Centrum (270,6 tys. zł) m.in.: nie sporządzono protokołu postępowania, a osoby biorące udział w czynnościach prowadzących do udzielenia tych zamówień nie złożyły oświadczeń o niepodleganiu wykluczeniu z tych postępowań.

Kontrolerzy ustalili, że 11 środków trwałych o łącznej wartości 1 678,5 tys. zł zostało przyjętych do ksiąg rachunkowych Centrum, mimo że nie spełniały one definicji środków trwałych określonej w ustawie o rachunkowości.

Siedem wniosków pokontrolnych

W wystąpieniu do jednostki kontrolowanej skierowano siedem wniosków pokontrolnych, które dotyczyły m.in.: terminowego składania wniosków o wydanie świadectw broni podlegającej rejestracji, podjęcia działań w celu nabycia, będącej w posiadaniu na podstawie porozumień, broni samoczynno-samopowtarzalnej lub zaprzestania jej użytkowania do celów komercyjnych.

Kolejne wnioski dotyczyły rzetelnego prowadzenia ewidencji posiadanej broni oraz wydawania-przyjmowania broni w sposób zgodny z wymogami rozporządzenia w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, przeprowadzania rocznych przeglądów okresowych budynków, podjęcia działań zmierzających do prawidłowego prowadzenia postępowań w sprawie zamówień publicznych, przyjmowania do ksiąg rachunkowych środków trwałych spełniających wymogi Polityki rachunkowości.

* Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy nie wniosło zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska