https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sukces bydgoskich naukowców

(ast)
Prof. Jan Grajewski i jego zespół
Prof. Jan Grajewski i jego zespół www.ukw.edu.pl
Zakład Fizjologii i Toksykologii UKW otrzymał właśnie ponad 935 tysięcy złotych dofinansowania na projekt o dość skomplikowanej nazwie "Badania nad toksycznością grzybów pleśniowych i ich wtórnych metabolitów skażających środowiska bytowania człowieka i zwierząt". Blisko 800 tys. zł to pieniądze z Unii Europejskiej, resztę, czyli ok. 140 tysięcy to dofinansowanie z budżetu państwa.

Sukces bydgoskich naukowców jest o tyle większy, że to jedyny wniosek, jaki uzyskał dofinansowanie z RPO na lata 2007-2013 w dziale mówiącym o wzmocnieniu regionalnego potencjału badań.

- Pieniądze pozwolą nam między innymi na uzupełnienie stanowisk badawczych w nowej części laboratorium mikotoksyn - mówi prof. Jan Grajewski.

Zgłoś swoją kandydatkę do tytułu "Kobiety Przedsiębiorczej 2014"! Zobacz więcej na Pomorska.pl/Kobieta** Naukowcy od lat zajmują się badaniem grzybów pleśniowych**. A te, jak podkreśla prof. Grajewski, mogą okazać się bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia, zarówno ludzi, jak i zwierząt. Część wywołuje alergie, ale część niestety nawet raka. - Ostatnio prowadzimy badania wspólnie ze szpitalem im. Biziela i okazało się, że część grzybów pleśniowych zalega w naszych zatokach przynosowych - wyjaśnia naukowiec z UKW.
Prof. Jan Grajewski zwraca uwagę, że na sukces składa się m.in. wieloletnie doświadczenia, ciągłe szkolenie się i dokształcanie oraz zgrany i profesjonalny zespół.

Laboratorium Badawcze Mikotoksyn zajmuje się badaniami, ale również realizuje zamówienia typowo komercyjne, na przykład dla przedsiębiorstw czy pojedynczych ludzi. - Sprawdzamy zagrzybione mieszkania, ale ostatnio dostaliśmy też próbkę z południa Polski, gdzie z niewyjaśnionych przyczyn zdychają krowy - dodaje profesor

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Szkoda, że nie Polskich naukowców z Bydgoszczy  :( . Chyba, że to odkrycie nie na skalę międzynarodową tylko lokalne - wtedy przepraszam, że się wtrącam.

G
Gość

Gratulacje dla bydgoskich naukowców.

 

Bydgoszcz Gród Kazimierza Wielkiego.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska