https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sukces pasjonatów historii. Żołnierz batalionu ON Koronowo awansowany pośmiertnie na oficera [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Pamiątkowe zdjęcie przy Wojskowym Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy. To tu wręczono rodzinie Patent Oficerski
Pamiątkowe zdjęcie przy Wojskowym Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy. To tu wręczono rodzinie Patent Oficerski Maja Stankiewicz
Stanisław Zieliński służył w łączności. Zginął w 1939 r. w bitwie nad Bzurą. Latem prezydent Andrzej Duda przyznał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Teraz otrzymał awans.

- Chcemy przywrócić pamięć o bohaterstwie żołnierzy Batalionu Obrony Narodowej Koronowo, by była kultywowana. Chcemy przekazać ją młodemu pokoleniu, by wiedzieli o chwilach chwalebnych i czerpali z nich jak najwięcej – mówił latem w Byszewie ks. ppłk Stanisław Garbacik.

To wtedy, po uroczystej mszy św. przy byszewskim sanktuarium wicewojewoda Radosław Kempiński wręczył krzyż rodzinie. Odebrał go Włodzimierz Hańc, wnuk odznaczonego i prezes Towarzystwa Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo.

Podporucznik z Koronowa

W listopadzie br. nazwisko kpr. Stanisława Bolesława Zielińskiego znów zostało wywołane przy okazji patriotycznych uroczystości. W Wojskowym Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy wręczono rodzinie Patent Oficerski, przyznany pośmiertnie ich przodkowi. To zwieńczenie wielu starań pasjonatów historii z Koronowa.

Radość tym większa, że – jak poinformowano rodzinę w Bydgoszczy - w historii sztabu to dopiero druga nominacja przyznana pośmiertnie. Pierwszą był awans na stopień generalski, drugą – awans na stopień podporucznika dla żołnierza bON Koronowo.

To Cię może również zainteresować

Działacze stowarzyszenia liczą, że takich uroczystości będzie w najbliższych latach więcej.

- Przetarliśmy ścieżki w drodze do odznaczeń i awansów. Ponawiam apel o kontakt rodzin żołnierzy bON Koronowo. Nasz batalion liczył około 750 żołnierzy. Mamy kilkadziesiąt zweryfikowanych nazwisk. Potrzebujemy dokumentów i relacji, aby móc podjąć działania – apeluje na Facebooku do rodzin innych żołnierzy Włodzimierz Hańc.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Przy wręczaniu Patentu Oficerskiego w Bydgoszczy obecna była Anna Reich, autorka książki o żołnierzach bON Koronowo pt. „Odwaga” która ukazała się drukiem w tym roku. Stanisławowi Zielińskiemu poświęcono tam wiele miejsca. Jego postać znalazła się także na okładce książki. Widzimy go jak spaceruje ul. Bydgoską w Koronowie, bo to jego rodzinne miasto. Tu się urodził w roku 1910, tu kończył szkoły, zdobył zawód.

„Był szewcem specjalizującym się w wykonywaniu wysokich butów tzw. oficerek. Swój warsztat miał przy rynku, na ul. Kościuszki” – czytamy w publikacji.

Ostatni rozkaz dowodcy bON Koronowo

Zmobilizowany 24 sierpnia 1939 r. pełnił funkcję dowódcy drużyny łączności. W pierwszych dniach września brał udział w walkach na jeziorach Koronowskich, a także w rejonie Buszkowa. Zginął 17 września nad Bzurą wykonując samotnie ostatni rozkaz mjr. Antoniego Krzesińskiego, dowódcy bON Koronowo.

- Choć to niełatwe wracam w myślach do naszych żołnierzy. Najczęściej do Koronowa, bo stamtąd wyruszyli na wojnę, by bronić Ojczyzny do samego końca. Książkę napisałam ku pamięci batalionu, który do ostatniego tchu pozostał wierny Polsce – wyjaśnia Anna Reich.

Tymczasem pasjonaci z Towarzystwa Miłośników Historii bON Koronowo nie spoczywają na laurach. Ta książka – twierdzą – to gotowy scenariusz na film. - I ten film powstanie, to nasza kolejna misja.

Ale wcześniej stanąć ma w Koronowie pomnik upamiętniający żołnierzy, którzy jesienią 1939 r. walczyli nie tylko w obronie Ziemi Koronowskiej. Dotarli także do Warszawy. W bitwie nad Bzurą byli szpicą, która zabezpieczała przeprawę wojsk. Walczyli też pod Monte Cassino. Niemal każdego dnia działaczom stowarzyszenia udaje się odkrywać nowe fakty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska