Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Susza 2019. Izba rolnicza apeluje - składajcie wnioski o szacowanie strat!

AGW
AGW
Suszą rolniczą są zagrożone zboża ozime, jare, truskawki i krzewy owocowe. Jej występowanie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził na terenie 9 województw, a Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników, by już teraz składali wnioski o szacowanie strat spowodowanych suszą 2019.

Czerwiec mamy upalny, a opady pojawiają się z dużymi przerwami, są lokalne, często niedostateczne. Taka sytuacja niepokoi rolników, których uprawy są dodatkowo nękane gratem czy silnym wiatrem powodującym wyleganie zbóż. Na termometrach przez szereg dni słupek rtęci wędrował powyżej 30. kreski. Miejscami notowano 35 stopni Celsjusza w cieniu.

Susza zagraża uprawom, choć nie wszędzie była tak dotkliwa

Sytuacja nie jest jednakowa w całym województwie, nawet na obszarze jednego powiatu. - W kwietniu była tragedia na polach, bo było za sucho, ale majowe deszcze (spadły wówczas 74 mm) uratowały zboża - mówi Stanisław Kulwicki, rolnik z Borówna (koło Chełmna). - W czerwcu też trochę popadało - do 21 czerwca około 40 mm - ale obawiamy się kolejnej fali upałów z huraganami, gradobiciem. One mogą być zabójcze dla upraw.

To Cię może też zainteresować

Wielkopolska Izba Rolnicza już teraz apeluje do gospodarzy, by nie czekali i składali wnioski o szacowanie strat w uprawach. "Rolnicy alarmują, iż nastąpiło bardzo duże odparowanie wody, nie tylko na słabych glebach, ale również na IV i III klasie ziem", przekazuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

IUNG w swoim trzecim w 2019 roku raporcie obejmującym okres do 10 czerwca stwierdził suszę na obszarze województw:

  • zachodniopomorskiego,
  • pomorskiego,
  • łódzkiego,
  • podlaskiego,
  • lubuskiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • mazowieckiego,
  • wielkopolskiego,
  • kujawsko-pomorskiego.

Zboża usychają, żniwa 2019 mogą być szybciej

Z jednej strony susza, a z drugiej wysokie temperatury powodują, że rośliny wysychają „na pniu”, a żniwa mogą rozpocząć się już wkrótce. "Wiele plantacji, jak np. rzepaku i jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren. Z lustracji pól wynika, że żniwa w Wielkopolsce mogą rozpocząć się jeszcze w czerwcu".

Straty w uprawach muszą być oszacowane jeszcze przed zbiorami

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, aby rolnicy nie czekali i nie zgłaszali do urzędów gmin wniosków o oszacowanie strat „na ostatnią chwilę”. Komisje nie zdążą zakończyć swej pracy przed nadejściem żniw. Zgodnie z obowiązującym prawem nie można szacować strat u rolników, którzy nie złożyli wniosku w urzędzie gminy.

Do podobnej sytuacji doszło w ubiegłym roku. Wówczas uruchomiono pomoc państwową. 268 140 producentom rolnym wypłacono w formie dotacji pomoc w wysokości ponad 2 mld zł. Dlatego WIR przypomina: "Niezależnie od powyższego, w przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski, po zakończeniu szacowania strat przez komisje klęskowe rząd może podjąć decyzję o udzieleniu nadzwyczajnego wsparcia do powierzchni upraw, które ucierpiały w najwyższym stopniu".

Możliwe formy pomocy w przypadku strat potwierdzonych protokołem:

  • kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji,
  • udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty,
  • udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty,
  • udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.

To Cię może też zainteresować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska