Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Susza 2020 w Kujawsko-Pomorskiem. Kiedy wreszcie będzie padać? Prognoza pogody na II połowę kwietnia

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Za ciągnikami unosi się kurz. Siane rośliny nie mają dobrych warunków do wschodów.
Za ciągnikami unosi się kurz. Siane rośliny nie mają dobrych warunków do wschodów. pixabay.com/87_Ange_de_la_Route
Kiedy spadnie deszcz, o który modlitwy wznoszą między innymi rolnicy? - Deszcz jest bardzo potrzebny, tylko kiedy będzie chciał padać? - zastanawia się rolnik z powiatu brodnickiego w województwie kujawsko-pomorskim i z obawą patrzy na swoje pola. Prognoza pogody na ostatnie 2 tygodnie kwietnia 2020 nie jest pod względem opadów optymistyczna. - Susza jest już straszna, nie mogę nawet wysiać nawozów, bo bez wody nie będą miały jak się rozpuścić i pójdą na marne - dodaje producent rolny z województwa kujawsko-pomorskiego.

"Niestety... Szykuje się dłuższy okres pogłębiającej się suszy... Co najmniej przez najbliższy tydzień i początek następnego nie mamy co liczyć na wydajny opadowo niż w regionie. Kolejny bardzo suchy kwiecień po roku 2019", pisali 13 kwietnia autorzy Kujawsko-Pomorskiego alarmu Pogodowego na Facebooku.

Prognoza pogody na II połowę kwietnia 2020. Kiedy będzie padać?

Odpowiedzi na to często zadawana pytanie o deszcz nie widać w prognozie bydgoskiego synoptyka Bogdana Bąka na najbliższe dni. - Susze wczesnowiosenne są dość częstym zjawiskiem i statystycznie jest ich nieco więcej niż okresów z co najmniej przeciętnymi opadami - uświadamia synoptyk.

Z prognozy pogody Bogdana Bąka wynika, że do 26 kwietnia nie mamy co liczyć na opady deszczu.

Maksymalna temperatura w ciągu dniaZjawiska atmosferyczne
16.0412 ÷ 13
17.0415 ÷ 16
18.0413 ÷ 14
19.0411 ÷ 12
20.0410 ÷ 11
21.0413 ÷ 14
22.0416 ÷ 17
23.0416 ÷ 17
24.0415 ÷ 16
25.0414 ÷ 15
26.0414 ÷ 15przelotne opady deszczu
27.0415 ÷ 16przelotne opady deszczu
28.0416 ÷ 17
29.0417 ÷ 18przelotne opady deszczu i lokalne burze

Strach pomyśleć co będzie, jeśli deszcz nie przyjdzie

- Niestety scenariusz dalszego pogłębiania się istniejącej już suszy powoli realizuje się, a potwierdzeniem tego jest aktualna prognoza, która też nie daje nadziei na deszcz. W tej sytuacji niższa temperatura powietrza, jakiej się spodziewamy w najbliższych 10 dniach, będzie jedynym pozytywnym czynnikiem, który będzie nieco hamował parowanie, czyli oddawanie wody przez rośliny i glebę - zapowiada bydgoski synoptyk. Susza na kujawsko-pomorskich polach jest już bardzo widoczna.

Bogdan Bąk: Strach pomyśleć, co może się zdarzyć za miesiąc lub dwa, jeśli nie pojawią się dostateczne ilości opadów.

Według zapowiedzi, w strefie podwyższonego i wysokiego ciśnienia pozostaniemy do końca kwietnia. A to oznacza słoneczną pogodę. - W przyszłym tygodniu temperatura w dzień ustabilizuje się na poziomie 15-16°C; w nocy jeszcze będą pojawiać się przygruntowe przymrozki. Dopiero ostatnie dni miesiąca będą jeszcze cieplejsze i już bez przymrozków. Lokalnie pojawią przelotne opady deszczu i burze.

Sucho na łąkach i w lasach. Codziennie dochodzi do pożarów

W całej Polsce od początku roku do 10 kwietnia lasy płonęły 1,5 tys. razy, podają na swojej stronie Lasy Państwowe. Najnowszy przykład z Kujawsko-Pomorskiego: 16 kwietnia doszło do pożaru w powiecie żnińskim. Ogień zajął ok. 30 ha, jak napisali strażacy na fan page'u Bydgoszcz 998. Na niemal całym obszarze kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Ekologiczna recepta na walkę z suszą w Polsce

W tym tygodniu Greenpeace Polska również odnosi się do tematu suszy w rolnictwie. Przekonuje, że rolnictwo, poza tym, że mocno cierpi przez suszę, może też z nią walczyć. "Wszelkie naturalne sposoby na zatrzymanie deszczówki i spowolnienie jej szybkiego spływu do rzek, a następnie do morza, są na wagę złota", podkresla Greenpeace i wymienia:

  • ochrona istniejących i odtwarzanie wysuszonych terenów podmokłych,
  • tworzenie zadrzewień między polami i na brzegach rzek,
  • tworzenie oczek wodnych wśród pól,
  • zachowywanie pastwisk i łąk,
  • a nawet najprostsze na świecie zbieranie deszczówki, która posłuży do podlewania roślin.

Zdaniem organizacji: "Te wszystkie działania przysłużą się rolnictwu, bo pozwolą na lokalne zniwelowanie skutków ogólnopolskiej suszy, a jednocześnie, zastosowane na szerszą skalę - pozwolą poprawić jakość wody w naszych rzekach i poprawią sytuację dzikiej przyrody w Polsce".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska