Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Susza jest coraz dotkliwsza. W Kujawsko-Pomorskiem rośnie zagrożenie pożarowe

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W Kujawsko-Pomorskiem robi się sucho, w rzekach i kanałach zaczyna brakować wody.
W Kujawsko-Pomorskiem robi się sucho, w rzekach i kanałach zaczyna brakować wody. Marek Weckwerth
Susza jest już w Kujawsko-Pomorskiem faktem – powodują to brak opadów od wielu dni, coraz wyższe temperatury i szybsze parowanie wód i gleby. Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach.

- Mamy piękną, można powiedzieć typową dla lata aurę. Rolnicy spoglądają z nadzieją w niebo, bo wierzchnia warstwa gleby jest już wysuszona. Ale prognozy na kilka najbliższych dni nie dają jej jeszcze – będzie coraz cieplej i jeszcze bardziej zwiększy się parowanie z wszelkich wód i z ziemi. Za to od piątku pojawią się pierwsze opady i burze – mówi synoptyk Rafał Maszewski, autor strony internetowej www.pogodawtoruniu.pl

Opady i burze w piątek oraz sobotę nie obejmą całego regionu, będą lokalne. Za to mogą być bardzo intensywne i powodować straty w rolnictwie oraz infrastrukturze.

W maju na Kujawach i Pomorzu spadło tylko do 15 do 25 mm wody, a to dużo poniżej wieloletniej normy (ok. 50 mm). Wtedy przed suszą uchroniło nas tylko to, że było dość chłodno (z nocnymi przymrozkami) i parowanie do atmosfery było małe. Jednak od kilku dni robi się coraz cieplej - w czwartek powietrze ma się ogrzać do 28 stopni Celsjusza. Mowa o pomiarze w cieniu, a w słońcu może to być wartość dochodząca do 40.

Deszczowe piątek i sobota (9-10 czerwca) będą zapewne epizodem, bowiem od niedzieli (11 czerwca) znów należy spodziewać się słonecznego dnia i wzrostu temperatury. Na początku przyszłego tygodnia wyż na północy kontynentu zacznie przeważać nad niżem na południu. Tak przynajmniej wynika z modeli synoptycznych.

W lasach trzeba zachować ostrożność

Z mapy zagrożenia pożarowego obejmującej 60 stref prognostycznych w Lasach Państwowych wynika, że jest naprawdę źle – najwyższe ryzyko wybuchu pożaru obejmuje większość Polski, w tym całe Kujawy i Pomorze. Wilgotność ściółki leśnej wynosi obecnie 7,9-12 procent, a to bardzo mało.

- Od wielu dni w lasach mamy wysoki stopień zagrożenia pożarowego. Od początku roku w lasach województwa kujawsko-pomorskiego wybuchło już 75 pożarów, które objęły w sumie 4,5 hektara. Co prawda ogień objął głównie poszycie, ściółkę, ale zagrożenie przeniesieniem się na pnie i korony drzew było, i zawsze jest duże, szczególnie jeśli podnosi się wiatr – wyjaśnia nam bryg. Małgorzata Jarocka- Krzemkowska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

W ubiegłym roku było jeszcze gorzej – prawie 200 wyjazdów strażaków do pożarów w lasach regionu. Jednak wspomniane 75 pożarów w tym roku to także dużo.

Dlatego pani rzecznik apeluje do osób korzystających z walorów naszych lasów, aby zachowały szczególną uwagę i zgłaszały zagrożenie na numer 112 lub strażacki 998 (który nadal funkcjonuje, choć przekierowywany jest na stanowisko operatora 112, skąd trafia do strażaków). Zauważony pożar można również zgłaszać bezpośrednio do leśniczych.

To też może Cię zainteresować

- Pożar może wywołać zwykły niedopałek papierosa wyrzucony bezrefleksyjnie przez okno samochodu lub pociągu. Ogniska w lasach można rozpalać wyłącznie w wyznaczonych przez leśniczych miejscach – przypomina Małgorzata Jarocka- Krzemkowska.

Na Kanale Bydgoskim brakuje wody

Brak wody zaczynają odczuwać regionalne zarządu gospodarki wodnej (RZGW) należące do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

RZGW w Bydgoszczy poinformował nas właśnie (przesyłając komunikat nr 6), „iż z uwagi na utrzymującą się niekorzystną sytuację hydrologiczną. tj. niski stan wód na szczytowym stanowisku Kanału Bydgoskiego, zostaje ograniczona liczba śluzowań na odcinku drogi wodnej w kilometrach od 14+800 do 20+970, na połączeniu wodnym Wisła – Odra”.

W praktyce oznacza to ograniczenie od 6 czerwca do odwołania przepraw jednostek pływających na bydgoskich śluzach nr 3 Okole, nr 4 Czyżkówko, nr 5 Prądy, nr 6 Osowa Góra. Przeprawy odbywać się będą tylko dwa razy dziennie, w godzinach 11.00 i 16.00. W przypadku śluzowania jednostki pływającej przez śluzę Okole w tych właśnie godzinach zachowana jest płynność przeprawy także na kolejnych śluzach aż do Osowej Góry i odwrotnie - ze z Osowej Góry do Okola.

Opadająca woda w kanale zrobiła się już bardzo brudna i mętna, na co zwracają uwagę uczestniczących w spływach kajakarze, którzy wodę mają na wyciągnięcie ręki. Stan wody poprawia się dopiero po wpłynięciu na skanalizowany, miejski odcinek Brdy.
RZGW w Gdańsku informuje, iż na wodowskazach zlewni Wisły od Narwi do Drwęcy obserwuje się stany niskie, miejscami średnie.

Jednak wg Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej susza hydrologiczna dotyczy na razie tylko niewielkiej rzeki Tążyny, dopływu Wisły i jej zlewni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska