https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne przypadki ASF u padłych dzików w Kujawsko-Pomorskiem. Znajdują je tropiące psy

Agnieszka Romanowicz
Zadowolone małe munsterlandery - wykonały zadanie.
Zadowolone małe munsterlandery - wykonały zadanie. Grupa poszukiwawcza psów do walki z ASF
Liczne ogniska padłych dzików z ASF są odnotowywane w strefie czerwonej w regionie. To dzięki psom tropiącym, które starają się oczyścić teren z zakażonych trucheł do wiosny.

55 ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Kujawsko-Pomorskiem zostało potwierdzone 6 grudnia w Jamach w powiecie grudziądzkim. Co kilka dni na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiego Lekarza Weterynarii pojawiają się nowe komunikaty w sprawie padłych dzików, znalezionych w strefach czerwonych, czyli objętych największymi ograniczeniami.

W grudniu 18 trucheł

Tylko w grudniu odnaleziono 18 padłych dzików.

  • 3 grudnia - cztery - po jednym w Chełmnie i Łasinie oraz dwa w Grucznie.
  • 4 grudnia znaleziono trzy truchła - dwa w Białochowie w gminie Rogóźno (powiat grudziądzki) i jedno w Mokrem pod Grudziądzem.
  • 5 grudnia odnotowano kolejnych pięć trucheł - cztery w Łasinie i jedno w Gubinach w gminie Rogóźno.
  • 6 grudnia - sześć padłych dzików - pięć w okolicach Starogrodu pod Chełmnem i jeden z Jamach w gminie Rogóźno.

To dzięki psom

Skąd to natężenie ?

- To dzięki ekipom poszukiwawczym z psami tropiącymi, wyspecjalizowanym w tropieniu padliny - wyjaśnia Wojciech Młynarek, Kujawsko-Pomorski Lekarz Weterynarii w Bydgoszczy. - Staramy się, żeby do wiosny wybrały jak najwięcej trucheł.

Wirus ASF długo utrzymuje się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Dotyczy to też dzików w dowolnym stadium rozkładu, w tym kości.

W Kujawsko-Pomorskiem, jak i w całym kraju, poszukiwaniem trucheł dzików zajmują się psy z grupy poszukiwawczej psów do walki z ASF z Rakowieckiego Pola koło Kwidzyna.

- Mamy małe munsterlandery i wachtelhundy - mówi Krzysztof Patalon, lider Grupy.

Mały munsterlander to najmniejszy z grupy wyżłów, zaklasyfikowany do podsekcji psów w typie spaniela. Wachtelhund, czyli płochacz niemiecki, to protoplasta wyżła, jedna z najstarszych ras psów myśliwskich. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tropieniu, wachtelchundy dodatkowo są świetne w wodzie.

Tak przebiegają poszukiwania padłych dzików z ASF-em

Obszar, który przeszukują z przewodnikami, zależy od pogody. W ciągu dnia przewodnik może pokonać około 17 km, a pies około 25 km. Gdy znajdzie truchło, ma za zadanie przeszukać teren w promieniu 100 metrów.
Tak inspekcja weterynaryjna postępuje w przypadku każdego truchła ze stwierdzonym ASF, dlatego w razie znalezienia padłego dzika, nie wolno go dotykać, ale trzeba oznaczyć miejsce i zgłosić to do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić starostę, burmistrza albo wójta gminy, na terenie której doszło do odkrycia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska