- Dziś oficjalnie zamykamy Światowy Kongres Kopernikański, jedno z najbardziej interesujących inspirujących i wszechstronnych wydarzeń naukowych w Polsce ostatnich latach – podsumował prof. Andrzej Sokala, rektor UMK podsumowując jubileuszowy kongres. - Percepcja dzieła Mikołaja Kopernika i pamięć o nim były jednym z istotniejszych tematów kończącej się dziś toruńskiej części wydarzenia. Od początku chcieliśmy pokazać Kopernika nie jako wybitną, pomnikową historyczną postać, lecz kogoś, kto może być na bliski poprzez swoje rozterki dylematy, poszukiwanie prawdy i jej obronę - bez względu na konsekwencje.
Medale dla organizatorów
Rektor zapewniał, że „na uniwersytecie noszącym imię wielkiego astronoma, jego duch obecny jest na co dzień, a wezwanie Kopernika, by we wszystkim szukać prawdy, jest mottem i zobowiązaniem każdego członka uniwersyteckiej wspólnoty”.
Prezydent Michał Zaleski wręczył dwa Medale Kopernikańskie, wyróżniając osoby, „które były najmocniej zaangażowane w tworzenie programu oraz koordynację tego etapu wrześniowego Kongresu. Wyróżnienia otrzymali kanclerz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr Tomasz Jędrzejewski oraz prof. Mieczysław Kunz.
- To najwyższe wyróżnienie, jakie jest przyznawane w Toruniu w roku kopernikańskim, trafia do osób które są zasłużone dla zachowania tradycji kopernikańskiej. Panu kanclerzowi i panu profesorowi gratuluję ofiarności oddania i zaangażowania w przygotowaniu i przeprowadzenie Kongresu.
Ostatnią część Kongresu uświetnił wykład prof. Ewine van Dishoeck, byłej przewodniczącej Międzynarodowej Unii Astronomicznej.
Pielgrzymująca rocznica
Kongres zorganizowany w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma miał ukazać stan badań nad życiem i działalnością Kopernika, a także jego wpływ na rozwój różnych dziedzin wiedzy.
Obrady rozpoczęły się w lutym w Toruniu, a następnie przeniesione zostały do Krakowa i Olsztyna. W Krakowie obradowali ekonomiści, filozofowie oraz uczeni zajmujący się historią tych dyscyplin. Część olsztyńska poświęcone była biografii astronoma. Toruńska, finałowa część Kongresu zgromadziła historyków, kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem Mikołaja Kopernika w szeroko rozumianej kulturze. Toruń gościł również astronomów i historyków astronomii oraz przedstawicieli nauk medycznych.
Podczas Kongresu rektorzy trzech uczelni współorganizujących imprezę podpisali również list intencyjny w sprawie powołania Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich.
