https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świecie się rozrośnie. Wioski mogą stracić

Jakub Keller
Świecie sporo zyska terytorialnie, lecz populacja ma wzrosnąć o niespełna dwustu mieszkańców.
Świecie sporo zyska terytorialnie, lecz populacja ma wzrosnąć o niespełna dwustu mieszkańców. Andrzej bartniak/archiwum
Miasto będzie miało maksymalnie o 200 mieszkańców więcej.

W myśl urzędników miasto Świecie pod koniec 2018 roku powiększyć ma się o fragmenty sąsiednich wsi. - Chcemy, aby Świecie bardziej przylegało do obwodnicy, przyszłej S5 - mówi Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa w gminie Świecie.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Miasto wchłonie więc część Morska, Sulnowa, Sulnówka, Polskiego Konopatu, Wielkiego Konopatu i Kozłowa. - Chodzi o obszar kilkudziesięciu hektarów z każdej wioski - mówi Ratkowski
.

Ludzie są zżyci. Kasy będzie mniej

Pomysł ten nie podoba się Janowi Domachowskiemu, sołtysowi Sulnówka. - Tutejsi mieszkańcy są ze sobą bardzo zżyci. Niektórzy żyją tu od urodzenia i utożsamiają się z Sulnówkiem, nie ze Świeciem - mówi Domachowski, ale dodaje, że wśród mieszkańców są też tacy, którym podoba się ten pomysł. - Z pewnością jest to lepsze rozwiązanie dla osób, które stosunkowo niedawno zdecydowały się na przeprowadzkę na wieś. Zamieszkiwać będą teren wiejski, a w adresie widnieć będzie Świecie - dostrzega sołtys Sulnówka.

Jako kolejny z powodów swojego niezadowolenia Domachowski podaje minus w budżecie sołectwa i zamieszanie związane z podatkami. Problem ten doskonale zna Wiesław Ratkowski. - Sołtysi z reguły są przeciwni takim rozwiązaniom. Budżety sołectw są zależne od liczby mieszkańców, więc im mniejsza populacja, tym mniejszy kapitał - dostrzega Ratkowski.

Będą rozmawiać w Polskim Konopacie

Problemu z planowanym rozszerzeniem granic Świecia nie widzi za to Henryk Mollus, sołtys Polskiego Konopatu. - Mnie się to rozwiązanie nawet podoba. Część wioski wówczas terenem miejskim, a o taki urząd dba bardziej - mówi Mollus. - Spotkałem się jednak z głosami sprzeciwu ze strony społeczeństwa. Po Wielkanocy planujemy zorganizować spotkanie wiejskie, na którym poznam stanowisko mieszkańców - kończy.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
celsus

Niech niektórzy się nie cieszą wtedy będą narzekać jak będą płacić większe podarki nie wiejskie a miejskie

 

Myślę, że chodziło o podatki a nie podarki :). Ale świetna literówka wyszła. Proszę o konkretne przykłady tych większych podatków.

 

Przecież podatki te same, bo ta sama gmina - Świecie jest gminą miejsko-wiejską i podatki są te same dla wsi i miasta. Co innego np. Chełmno, bo  mamy miasto Chełmno i burmistrza oraz gminę Chełmno i wójta, czyli są 2 różne gminy jako jednostki samorządowe (nie wiem czemu tak jest, ale według mnie paranoja, bo tak jest wszędzie w przypadku miast w byłym woj. toruńskim) i 2 rady (miejską w mieście, gminną w gminie :) ) które ustanawiają własne odrębne prawo i gdyby miasto Chełmno chciało rozszerzenia wtedy gmina Chełmno straciłaby.

Myślę, że ci co mają ziemię i mają zamiar kiedyś ją sprzedać, to będą się cieszyć, bo ziemia w mieście z reguły jest droższa niż na wsi, będzie można drożej sprzedać. Ale to jest moje zdanie.

 
G
Gosc
Niech niektórzy się nie cieszą wtedy będą narzekać jak będą płacić większe podarki nie wiejskie a miejskie
I
I

NA DODATEK ŚMIERDZĄCE HEH

G
Greg
Niech się rozbudowuje... I tak jest to brzydkie miasto!!!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska