Na nowskim zamku można podziwiać prace trójki młodych grafików ze Świecia: Natalii Trochowskiej, Julii Osińskiej i Marcina Zaremby.
Dzieła młodych plastyków będą tam gościć do 10 grudnia.
To już piąta wystawa w pierwszej edycji projektu Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej „Świecka Sztuka” , którego kuratorem jest Tomek Pasiek.
Pierwsza wystawa miała miejsce w grudniu zeszłego roku w Cafe Kultura w Świeciu. Po wędrówce po miastach północnej Polski grafiki młodych świecian wracają na teren powiatu świeckiego.
Natalia Trochowska to absolwentka Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Studiuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
- Interesuje się typografią, identyfikacją wizualną oraz ilustracją wydawniczą, czym głównie zajmuje się na uczelni - opowiadał o niej w zeszłym roku na łamach „Gazety Pomorskiej” Tomek Pasiek.
W pracach, które można oglądać na wystawie widać inspiracje fakturami, liniami, kontrastami, plamami, symetrią, multiplikacją, jak i również otoczeniem, zjawiskami, procesami, zmianami, reakcjami, emocjami człowieka.
Na tej samej uczelni kształci się Marcin Zaremba, którego prace również można podziwiać we wnętrzu nowskiej warowni.
Zaremba współtworzy Pracownię Litografii Weksla, która swoją działalność rozpoczęła w lipcu 2013 roku w jednym z poznańskich squtów (opuszczonych lokalach zamieszkiwanych przez często anarchizujących mieszkańców). Posługuje się głównie technikami grafiki warsztatowej - litografią i linorytem, techniką szablonu oraz plakatu. W swoich pracach porusza szeroko rozumianą tematykę społeczną i polityczną - od problemów lokatorskich, wyzysku w zakładach pracy po uprzedmiotowienie człowieka.
Julia Osińska obecnie pracuje w Niemczech. Wcześniej studiowała na gdańskiejAkademiiSztuk Pięknych. Do jej ulubionych technik należy linoryt. Na studiach zajmowała się także grafiką wydawniczą, liternictwem, a także szeroko pojętą komunikacją wizualną.
Prace pokazywane na nowskiej wystawie to cykl ilustracji inspirowanych swoim otoczeniem. Na ilustracjach znajduje się wszechobecny rozgardiasz pochodzący z mieszkań, w których była.
Projekt „Świecka Sztuka” uzyskał już patronat marszałka sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego na kolejny rok.