https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto w parafii

jm
Projekt kościoła Świętych Apostołów Piotra i  Pawła w Ciechocinku z 1877 r.
Projekt kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku z 1877 r.
Ciechociński kościół obchodzi w tych dniach 100-lecie konsekracji. Główne uroczystości odbędą się 29 czerwca, w święto patronów - Piotra i Pawła.

     Tegoroczny, jubileuszowy odpust, będzie miał szczególnie uroczystą oprawę. Z duszpasterską wizytą przybędzie wielu zacnych gości, z ks. biskupem Wiesławem Meringiem, ordynariuszem diecezji włocławskiej. W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła odprawiona zostanie msza święta, koncelebrowana, której przewodniczyć będzie ks. biskup Wiesław Mering.
     Przygotowane na ten dzień uroczystości mają nie tylko charakter religijny. Msza poprzedzona zostanie uroczystą sesją Rady Miasta oraz koncertem pieśni religijnych pod dyrekcją prof. Elżbiety Wtorkowskiej.
     Jak wiadomo, Ciechocinek zawdzięcza swój rozwój źródłom solnym, które w okolicy pobliskiego Słońska znane były od dawna. Wieś Ciechocinek znana była od XV w. W 1823 r. stała się własnością rządu, w związku z rozwojem warzelnictwa soli. Miastem stał się Ciechocinek dopiero w 1916 r.
     Pierwszy kościół w Słońsku został zbudowany w połowie XVII w. Był niewielki, często pozbawiony własnego proboszcza i obsługiwali go misjonarze ze Służewa, potem przeszedł pod zarząd proboszczów z Raciążka. Na początku XVII w. na terenie parafii zamieszkali osadnicy niemieccy, zwani Holendrami, innowiercy. Stąd katolików było niewielu, a i proboszczowie z Raciążka niezbyt troszczyli się o starą świątynię. Świątynia podupadała i dopiero kosztem biskupa włocławskiego, Antoniego Szembeka, odbudowano ją.
     Niestety, kościół, stojący nad samą Wisłą, został zniszczony w czasie wielkiej powodzi. Z ocalałego budulca wzniesiono kaplicę, która została rozebrana w 1826 r. wraz z rozbudową warzelni, parafię przyłączono do Raciążka.
     W 1851 r. powstała w Ciechocinku drewniana kaplica filialna. W 1873 r. jednak pomyślano o budowie nowej świątyni. Jej budowę zakończono w 1884 r.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska