https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętowali bez zadęcia

Włodzimierz Woźniak
Burmistrz Maciej Sobczak na ręce kapelmistrza  Wacława Cholewińskiego składa życzenia dla  orkiestry jubilatki.
Burmistrz Maciej Sobczak na ręce kapelmistrza Wacława Cholewińskiego składa życzenia dla orkiestry jubilatki. Włodzimierz Woźniak
Janowiec Wielkopolski świętował podwójny muzyczny jubileusz - 55 lecie swojego istnienia świętowała Janowiecka Orkiestra Dęta im. Stanisława Rozmarynowskiego, 40-lecie pracy muzycznej obchodził jej kapelmistrz Wacław Cholewiński. Feta z tej okazji była wyjątkowo huczna.

     Tajniakom wbrew
     
Janowiecka Orkiestra Dęta im. Stanisława Rozmarynowskiego została założona w 1948 roku. Inicjatorami jej utworzenia byli majstrowie z janowieckich Zakładów Mięsnych, którzy założyli komitet organizacyjny w składzie: Walerian Urbanowski, Władysław Fabiś, Franciszek Ratke, Bronisław Burchard, Marian Kukliński, Leon Czernicki i Albert Ćwikliński. Pierwszym dyrygentem został Adam Falarz, który od podstaw uczył grania na instrumentach. W 1950 roku, po jego odejściu do Gąsawy, dyrygentem krótko jest Stanisław Wesołowski oraz Sokołowski. Od 20 marca 1951 funkcję kapelmistrza objął Stanisław Rozmarynowski, a w szeregi orkiestry wstąpili nowi muzycy. Orkiestra uświetniała wszystkie uroczystości kościelne i państwowe na terenie gminy i poza jej granicami. Czasem jednak z graniem były spore problemy - zdarzały się sytuacje, kiedy to funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa rekwirowali instrumenty. Orkiestra jednak grała nadal, na pożyczonym sprzęcie.
     Zagrali papieżowi
     
W sierpniu 1990 roku umiera kapelmistrz i nauczyciel wielu pokoleń muzyków. W 1991 roku Wacław Cholewiński i Benedykt Kochański reaktywują działalność orkiestry. Kapelmistrzem zostaje pan Wacław. To z jego inicjatywy orkiestra przyjęła nazwę Janowieckiej Orkiestry Dętej im. Stanisława Rozmarynowskiego.
     Orkiestra bierze udział w licznych przeglądach i koncertach. W 1999 roku wchodzi w skład Zjednoczonych Orkiestr Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które brały udział w uroczystościach podczas wizyty w Bydgoszczy Ojca Świętego. 19 stycznia 2003 roku po prawie 40 latach odbył się znowu wspólny koncert orkiestry z chórem "Harmonia" z okazji świąt Bożego Narodzenia. Janowiecka orkiestra rocznie koncertuje około 25 razy.
     Dęte honory
     
Na janowieckim rynku w obecności licznie zgromadzonej publiczności, zaproszonych gości, wśród których był starosta żniński Zbigniew Jaszczuk oraz władz miejskich na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej Czesławem Langowskim i burmistrzem Maciejem Sobczakiem, zasłużonym muzykom wręczono odznaczenia przyznanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy. Złotą odznakę otrzymali: Janowiecka Orkiestra Dęta jako organizacja, Paweł Bartusz, Wacław Cholewiński, Janusz Nowak oraz pośmiertnie Stanisław Rozmarynowski wieloletni kapelmistrz oraz Walery Urbanowski współorganizator orkiestry. Odznaki srebrne; Kazimierz Rymer, Andrzej i Sławomir Ogrodowicz, Mariusz Szambelan, Franciszek Kuliberda, Czesław Russek, Andrzej Pyrzyński, Leszek Sodkiewicz natomiast brązowe Wacław Pawłowski i Przemysław Grzesiowski.

Wybrane dla Ciebie

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Zmiany w zwolnieniach z abonamentu RTV. Te osoby także nie muszą go płacić

Zmiany w zwolnieniach z abonamentu RTV. Te osoby także nie muszą go płacić

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska