Tajniakom wbrew
Janowiecka Orkiestra Dęta im. Stanisława Rozmarynowskiego została założona w 1948 roku. Inicjatorami jej utworzenia byli majstrowie z janowieckich Zakładów Mięsnych, którzy założyli komitet organizacyjny w składzie: Walerian Urbanowski, Władysław Fabiś, Franciszek Ratke, Bronisław Burchard, Marian Kukliński, Leon Czernicki i Albert Ćwikliński. Pierwszym dyrygentem został Adam Falarz, który od podstaw uczył grania na instrumentach. W 1950 roku, po jego odejściu do Gąsawy, dyrygentem krótko jest Stanisław Wesołowski oraz Sokołowski. Od 20 marca 1951 funkcję kapelmistrza objął Stanisław Rozmarynowski, a w szeregi orkiestry wstąpili nowi muzycy. Orkiestra uświetniała wszystkie uroczystości kościelne i państwowe na terenie gminy i poza jej granicami. Czasem jednak z graniem były spore problemy - zdarzały się sytuacje, kiedy to funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa rekwirowali instrumenty. Orkiestra jednak grała nadal, na pożyczonym sprzęcie.
Zagrali papieżowi
W sierpniu 1990 roku umiera kapelmistrz i nauczyciel wielu pokoleń muzyków. W 1991 roku Wacław Cholewiński i Benedykt Kochański reaktywują działalność orkiestry. Kapelmistrzem zostaje pan Wacław. To z jego inicjatywy orkiestra przyjęła nazwę Janowieckiej Orkiestry Dętej im. Stanisława Rozmarynowskiego.
Orkiestra bierze udział w licznych przeglądach i koncertach. W 1999 roku wchodzi w skład Zjednoczonych Orkiestr Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które brały udział w uroczystościach podczas wizyty w Bydgoszczy Ojca Świętego. 19 stycznia 2003 roku po prawie 40 latach odbył się znowu wspólny koncert orkiestry z chórem "Harmonia" z okazji świąt Bożego Narodzenia. Janowiecka orkiestra rocznie koncertuje około 25 razy.
Dęte honory
Na janowieckim rynku w obecności licznie zgromadzonej publiczności, zaproszonych gości, wśród których był starosta żniński Zbigniew Jaszczuk oraz władz miejskich na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej Czesławem Langowskim i burmistrzem Maciejem Sobczakiem, zasłużonym muzykom wręczono odznaczenia przyznanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy. Złotą odznakę otrzymali: Janowiecka Orkiestra Dęta jako organizacja, Paweł Bartusz, Wacław Cholewiński, Janusz Nowak oraz pośmiertnie Stanisław Rozmarynowski wieloletni kapelmistrz oraz Walery Urbanowski współorganizator orkiestry. Odznaki srebrne; Kazimierz Rymer, Andrzej i Sławomir Ogrodowicz, Mariusz Szambelan, Franciszek Kuliberda, Czesław Russek, Andrzej Pyrzyński, Leszek Sodkiewicz natomiast brązowe Wacław Pawłowski i Przemysław Grzesiowski.
Świętowali bez zadęcia
Włodzimierz Woźniak

Burmistrz Maciej Sobczak na ręce kapelmistrza Wacława Cholewińskiego składa życzenia dla orkiestry jubilatki.
Janowiec Wielkopolski świętował podwójny muzyczny jubileusz - 55 lecie swojego istnienia świętowała Janowiecka Orkiestra Dęta im. Stanisława Rozmarynowskiego, 40-lecie pracy muzycznej obchodził jej kapelmistrz Wacław Cholewiński. Feta z tej okazji była wyjątkowo huczna.