Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symbol jakości Made in China

Agnieszka Wirkus [email protected] tel. 52 32 63 182 infografika: Jerzy Chamier-Gliszczyński
China Export - chiński symbol jakości. Jest łudząco podobny do unijnego. Uważajmy, gdy kupujemy towary potrzebne nam przy remoncie domu lub mieszkania. Nie zawsze mogą być one bezpieczne
China Export - chiński symbol jakości. Jest łudząco podobny do unijnego. Uważajmy, gdy kupujemy towary potrzebne nam przy remoncie domu lub mieszkania. Nie zawsze mogą być one bezpieczne
Uwaga na logo CE! Nie zawsze oznacza ono, że produkt spełnia unijne normy. Czasami może być to znak China Export...

Budujemy dom, remontujemy mieszkanie. Kupując potrzebne przy tym produkty, zwracamy uwagę na cenę. Ale również na jakość, którą powinny symbolizować umieszczone na produktach znaki - na przykład CE. Posiadające takie logo artykuły, przechodzą specjalistyczne badania oraz spełniają unijne normy jakości i bezpieczeństwa.

Symbolem CE muszą być oznaczone produkty, które mogą zagrażać zdrowiu. Są to między innymi wyroby elektryczne i elektroniczne, a także zabawki.

Fałszywe logo CE

Wbrew pozorom CE nie zawsze musi oznaczać dobrą jakość.

Według polskich firm, chińscy producenci również zaczęli stosować ten znak. Ich logo wygląda prawie tak samo jak unijne. Symbole różnią się tylko odstępami między literami i pisownią „E”.

W wydaniu Państwa Środka CE oznacza China Export.

Czytaj też: Chińskie zabawki zabijają dzieci, które je produkują [zdjęcia z fabryki]

- To psuje rynek - komentuje zachowanie azjatyckich przedsiębiorców Arkadiusz Jaworski z firmy z województwa opolskiego, produkującej między innymi systemy ogrodzeniowe. Artykuły tego zakładu posiadają unijny znak CE.

Jaworski dodaje: - Działanie chińskich producentów jest nieuczciwe wobec konsumentów, którzy kupując wyrób wierzą, że przeszedł on wszystkie badania i jest zgodny z normami.

- Co jeśli produkt z fałszywym CE nie posiada odpowiednich zabezpieczeń a klient z pełną wiarą go instaluje? To może być bardzo niebezpieczne - ostrzega Andrzej Trojanowski z firmy z województwa mazowieckiego, która produkuje automatykę bram, wjazdów i kontroli dostępu. Także te artykuły muszą być oznaczone unijnym CE.

Za takie przestępstwo grozi grzywna

 

Photobucket Chiński symbol jakość i unijny. Różnia między nimi jest ledwo zauważalna.

 

Inspektorzy handlowi z województwa kujawsko-pomorskiego dotychczas nie mieli do czynienia z chińskim symbolem CE. Jednak dobrze wiedzą, co zrobią, gdy w ich ręce trafi tak oznaczony produkt.

Czytaj też: Chińscy pracownicy z "Drobeksu" wrócili już do swojego kraju

- Poinformujemy o sprawie prokuraturę - twierdzi Luiza Chmielewska, naczelniczka _Wydziału prawno-organizacyjnego i ochrony konsumentów Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy.
_Tłumaczy:- Kto wprowadza na rynek wyrób, na którym znajduje się fałszywe logo CE, może być podejrzewany o popełnienie przestępstwa. Ostatecznie o tym czy jest winny, zdecyduje sąd. Karą jest grzywna.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska