Wprawdzie mniszek lekarski rośnie przez kilka miesięcy, ale to właśnie majowy jest uważany za najcenniejszy. Trwa sezon na syrop z mniszka lekarskiego - warto zadbać o własny majowy miód. Nie jest to trudne! Sprawdź wypróbowaną recepturę Katarzyny Dowbor. Najpierw jednak warto dodać, w jaki sposób może nam pomóc sok z mniszka.
Syrop z mniszka lekarskiego na co
Mniszek lekarski ma szereg właściwości zdrowotnych, wśród nich są:
- przeciwwirusowe
- przeciwzapalne
- antybakteryjne
- wzmacniające układ odpornościowy
- przeciwmiażdżycowe
Pomaga m.in. w walce z kaszlem i bólem gardła (polecany do słodzenia herbaty przy przeziębieniach). Mniszek jest również źródłem witamin (A, C, D i z grupy B), minerałów (potas, magnez, żelazo i krzem) oraz kwasów (polifenolowe, krzemowy).
Wypróbowaną recepturą na syrop z mniszka lekarskiego, podzieliła się prezenterka Katarzyna Dowbor. Jak wskazała na Instargramie, kwiaty należy zbierać w suchy, słoneczny dzień. Warto zadbać o ekologiczne - takie, które rosną z dala od ruchliwych tras i zabudowań.
Syrop z mniszka lekarskiego przepis
Składniki:
- 400 ładnych, rozwiniętych główek kwiatów
- cytryna
- litr wody
- kilogram cukru
Wykonanie:
- Aby pozbyć się ewentualnych owadów, rozłóż kwiaty np. na gazecie. Po godzinie włóż je do obszernego garnka - zalej wrzącą wodą, lekko ugnieć.
- Gotuj przez kwadrans (na wolnym ogniu).
- Dodaj - wyparzoną i wyczyszczoną - cytrynę (pokrojoną w paski). Wymieszaj całość, przykryj i odstaw na minimum 12 godzin.
- Odcedź przez gazę, dodaj cukier i wymieszaj. Gotuj na małym ogniu, aż całość będzie miała konsystencję lejącego się miodu.
- Syrop przelej do wyparzonych słoiczków, szczelnie zamknij. Jeszcze gorące zawiń w koc na 2 lub 3 godziny. Po tym czasie wyjmij z koca, ustaw do góry dnem i zostaw do ostygnięcia.
- Gotowe! Syrop z mniszka lekarskiego możesz przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu nawet przez... kilka lat.
Do soku można również dodać pomarańczę, goździki.
Sprawdź również: Wiosenne przepisy! Zupa szczawiowa, syrop z mniszka lekarskiego
Syrop z mniszka lekarskiego dawkowanie
Powinno się go zażywać codziennie. Zalecana dawka: dwie, trzy łyżeczki.
