Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System ostrzeże przed powodzią

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Idea powstania Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK) narodziła się w roku 2010.
Idea powstania Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK) narodziła się w roku 2010. Mariusz Kopala
Informatyczny System Osłony Kraju ma zadziałać jeszcze w tym roku. Jeśli tak się stanie, ludzie i ich mienie będą lepiej chronieni przed wodą.

- Dzięki temu systemowi poprawi się skuteczność działania służb ratunkowych, a zatem także bezpieczeństwo ludności - wyjaśnia Kamil Wnuk, rzecznik Prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW). - Wyobraźmy sobie akcję straży pożarnej, która kierowana jest z centrum dowodzenia. Strażacy dostaną dyspozycję jakimi drogami jechać, by zdążyć przed falą, która właśnie przerwała wał przeciwpowodziowy. Strażacy będą wiedzieć ile mają czasu na przejazd i ewakuację ludności zanim pojawi się tam woda i jak dużo jej będzie, z jaką szybkością napłynie. Dowiedzą się na jaki teren ewakuować ludzi i zwierzęta, ewentualnie majątek, gdzie będą bezpieczni. To także informacja dla władz samorządowych przydatna w planowaniu przestrzennym - czy i gdzie wydawać pozwolenia na budowę domów i innych obiektów.

Przeczytaj także archiwalny materiał o powodzi z 2010 roku: Harcerze bronili Fordonu przed Wisłą [zdjęcia, wideo]

Problemem są błędy na mapach ryzyka powodziowego. Resort środowiska zarzuca poprzedniemu rządowi, że wydał ponad 100 mln zł na dokumenty planistyczne w zakresie gospodarki wodnej, w tym na mapy zagrożenia powodziowego i plany gospodarowania wodami. Wydał, a jednak są błędy, które utrudniają dopięcie "na ostatni guzik" ISOK.

- Pewne błędy w tych planach dostrzegaliśmy już za poprzedniej władzy. Najwięcej było ich na mapach dotyczących Wrocławia i Gdańska - wyjaśnia Michał Milewski z zespołu prasowego Ministerstwa Środowiska. - Problem jest. Zetknął się z nim na przykład prezydent Białegostoku, do którego nagle dotarło, że firmy ubezpieczeniowe podniosły o 300-400 procent stawki za ubezpieczenia terenów nad wodą.

Sęk w tym, że przygotowany przez poprzedni rząd PO-PSL projekt Prawa wodnego przewidywał obowiązkową aktualizację (na podstawie map ryzyka powodziowego) miejscowych planów zagospodarowania. PiS uchwalił pośpiesznie korektę Prawa wodnego, która daje gminom w tej materii wolną rękę.

Idea powstania Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK) narodziła się w roku 2010. Zadaniem pilotowanym przez KZGW zajęły się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Instytut Łączności, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wykonawcą systemy jest firma Qumak, która zakończyła już pracę nad wersją pilotażową.

***

Zobacz także: Powódź na północy Wielkiej Brytanii. Tysiące domów zalanych, ludność ewakuowana

Źródło: RUPTLY/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska