Szamba znikną z naszego miasta

Wojciech Giedrys
Mieszkańcy Rudaka podłączą się do miejskiej sieci kanalizacyjnej pod koniec roku
Mieszkańcy Rudaka podłączą się do miejskiej sieci kanalizacyjnej pod koniec roku
Budowa kanalizacji lewobrzeżnych osiedli Torunia w ramach Funduszu Spójności, opóźni się o cztery miesiące.

Mieszkańcy Rudaka zaczną się podłączać do sieci dopiero pod koniec tego roku.

Zgodnie ze wcześniejszymi planami kontrakt obejmujący budowę systemu ściekowego na Podgórzu, Stawkach i Rudaku miał się zakończyć we wrześniu. Już wiadomo, że termin nie zostanie dotrzymany. Wykonawca robót - spółka Hydrobudowa Włocławek - wystąpiła do Toruńskich Wodociągów o wydłużenie prac o 120 dni.

Bo zmiana przepisów

- Nie mieliśmy wyjścia - mówi Rafał Wiewiórski z TW. - Opóźnienia w tym kontrakcie były spowodowane przede wszystkim przez zmianę dotychczasowych przepisów. Nakazują one nam budowę tzw. przykanalików, czyli odgałęzienia do granicy danej posesji. Wcześniej było to w gestii właściciela posesji. W przypadku tego kontraktu chodzi o budowę ok. 18 km odgałęzień.

Powodem opóźnienia były także dodatkowe procedury w przygotowaniu inwestycji m.in uzyskanie tzw. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację. - Musieliśmy też czekać na ustalenie lokalizacji trasy wschodniej - wyjaśnia Wiewiórski. Chodzi o lewobrzeżny odcinek drogi, która ma w przyszłości prowadzić do drugiego mostu drogowego przez Wisłę, którego budowę przygotowuje miasto. O przesunięciach w terminie ukończenia prac TW musiały powiadomić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który koordynuje realizację inwestycji w ramach Funduszu Spójności. Według wcześniejszych zapowiedzi toruński projekt miał potrwać do końca 2008 r. - Jego realizacja opóźni się co najwyżej o miesiąc - zapewnia Wiewiórski. - Cały projekt zakończy się w styczniu 2009 r. Obecnie jest on zrealizowany w 87 proc.

Gdzie są prace?

Obecnie prace kanalizacyjne prowadzone są na Stawkach, Rudaku, Podgórzu, Wrzosach oraz Winnicy. Wodociągowcy wymieniają jeszcze rury azbestowo-cementowe m.in. na osiedlu Chrobrego, ul. Grzybowej oraz Kniaziewicza. Ten proces ma się zakończyć we wrześniu. Do wymiany jest jeszcze ok. kilometr rur. Roboty na Wrzosach skończą się w trzecim kwartale, a budowa kolektorów dla północnego Torunia - w październiku. Prace na Winnicy potrwają do lipca. Mieszkańcy Rudaka podłączą się do miejskiej sieci kanalizacyjnej pod koniec roku.

Obecnie z kanalizacji wybudowanej w ramach Funduszu Spójności mogą korzystać osoby mieszkające w Czerniewicach, os. Grębocin-Bielawy oraz Kaszczorku. Podłączenia na Wrzosach zaczną się jeszcze w lipcu, a na Winnicy - na przełomie sierpnia i września. Projekt "Gospodarka wodno-ściekowa na terenie miasta Torunia" pochłonie ok. 400 mln zł. Dzięki niemu powstanie ok. 238 km kanalizacji sanitarnej i deszczowej, 36,7 km odgałęzień bocznych i zostanie wymienionych 17,5 km rur azbestowo-cementowych. W ramach Funduszu Spójności zniknie w naszym mieście ok. 6,5 tys. szamb. Mieszkańcy, którzy zdecydują się je zlikwidować, mogą otrzymać dofinansowanie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości tysiąca zł. Najpierw muszą wybudować przyłącze i studzienkę, zlikwidować szambo, a następnie podpisać umowę o odbiór ścieków w ciągu roku od ogłoszenia przez TW gotowości do przejęcia ścieków z posesji.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie