W środę po południu odbyła się konferencja prasowa wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz przedsiębiorców, z którymi konsultowane były założenia szczepień w zakładach pracy.
- Weszliśmy w kluczową fazę walki z pandemią. Polska zaczną posiadać taką ilość szczepionek, która pozwoli na to, żeby szczepić mógł się każdy – podkreślił Gowin.
Jednocześnie zaznaczył, że jest „ to test solidarności, ale także wzywanie logistyczne”, by sprawnie zaszczepić jak największą ilość osób i rozpocząć szczepienia w zakładach pracy.
Podkreślił także, że rząd rozpoczął już współpracę z jednym z kluczowych środowisk – samorządami, a teraz nawiązał dialog z przedsiębiorcami. - Zapowiedzieliśmy tydzień temu w współpracy z przedsiębiorcami wielką akcję szczepień w zakładach pracy. (…) Jest to kluczowe do powrotu do normalności i odmrożenia gospodarki – mówił wicepremier.
Minister rozwoju podkreślił, że akcja szczepień w zakładach pracy była konsultowana z przedsiębiorcami i w rozporządzeniu, które zostanie opublikowane zawarte są zarówno postulaty ministerstwa, jak i przedstawicieli środowiska.
- Zgodziliśmy się, co do tego, jak przeprowadzić tę operację w sposób efektywny i aby te szczepionki dotarły do jak największej liczby osób – mówił Jacek Levernes, prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Natomiast Rafał Baniak, wiceprezes Pracodawców RP przekazał, że uwagi pracodawców w większości są uwzględniane, a jego organizacja o włączenie firm do szczepień ubiegała się od jesieni.
- Mam nadzieję, że ten pilotażowy program okaże się sukcesem - powiedział z kolei Rafał Paczka z Federacji Pracodawców Polskich.
Pierwsze szczegóły programu szczepień
- Będzie dostępny wzór dokumentu, jaki pracownik będzie musiał podpisać ze swoim pracodawcą przed poddaniem się szczepieniu. Najpóźniej w przyszłym tygodniu te szczegóły będą znane – odpowiedział Gowin. Przekazał także, że na razie nie jest przewidziane, by firmy poniżej 500 pracowników same przystępowały do tego programu.
- Na początku maja rozpoczniemy pilotaż w udziałem 8 firm - 4 spółek skarbu państwa i 4 firm prywatnych. Trwa ustalanie, które przedsiębiorstwa wezmą udział w tym pilotażu. (…) Najdalej w ok. 10 maja ruszymy już masowo z akcją szczepień z udziałem wszystkim firm, które będą mogły w tym uczestniczyć – powiedział wicepremier.
Wicepremier poinformował także, że akcja będzie obejmowała wszystkich pracowników, a także ich rodzin. - Mamy nadzieję, że dzięki temu programowi, Narodowy Program Szczepień zdecydowanie przyspieszy - zaznaczył.
Pod czas konferencji padło także pytanie o wolne dla pracownika w dniu jego szczepień.
- Nie ma takiej przesłanki wynikającej z przepisów, ale mamy świadomość, że po stronie pracodawcy jest by zachęcić do wzięcia udziału w tym programie. Będziemy stosować różne zachęty. Jeden dzień pracy w porównaniu z ryzykiem zakażenia jest kosztem, które firmy - tak uważamy - mogą ponieść - powiedział Rafał Baniak z Pracodawców RP.
