Długa jest lista szkodników drzew liściastych. Są obawy, że dołączy do niej motyl z Ameryki Północnej, który nie ma jeszcze polskiej nazwy. Sygnały o jego pojawieniu się płyną z w Wielkiej Brytanii, ale dotąd nie zostały potwierdzone. Mimo to Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa uczula na to zagrożenie, bo szkodnik może być przeniesiony do Polski z materiałem szkółkarskim oraz z drewnem.
Mowa o Orgyia leucostigma – motylu, który w krajach Unii Europejskiej nie podlega obowiązkowi zwalczania, lecz znajduje się na tzw. liście alertowej EPPO. Żywicielami szkodnika są przede wszystkim drzewa liściaste, lecz jego ogniska spotyka się też na drzewach iglastych. Do najważniejszych zaliczają się: jodła, klon, kasztanowiec, olsza, brzoza, grab, kasztan, dereń, leszczyna, buk, jesion, jabłoń, sosna, topola, śliwa, grusza, dąb, róża, malina, jeżyna, lipa, wiąz, borówka i kukurydza.
Uszkodzenia powodują larwy żerujące na liściach. Początkowo wygryzają niewielki otwory, ale później, gdy larwy dojrzewają, zjadają prawie całe liście. Gąsienice mają od 25 do 38 mm długości. Są żółtawe z jaskrawoczerwoną głową. Poczwarki spotyka się w szczelinach kory lub między gałęziami. Postaci dorosłe, czyli motyle są szaro-brązowe, rozpiętość ich skrzydeł wynosi 25-35 mm.
Takie są szkodniki drzew liściastych - lista
W razie dostrzeżenia takiego szkodnika, należy powiadomić o tym PRIORiN. A które szkodniki zadomowiły się w Polsce i rok do roku niszczą drzewa liściaste? Zobaczcie w naszej galerii.
