Ćma bukszpanowa przybyła do Europy z importowanymi roślinami z Azji. W 2006 zauważono ją południowo-zachodnich Niemczech, w kolejnych latach pojawiła się w całej Europie, w Polsce w 2012 roku w województwie dolnośląskim. Odtąd wyrządza ogromne szkody.
Naukowcy uspokajają, że wkrótce ćma bukszpanowa przestanie tak dokuczać, bo doczeka się naturalnych wrogów. Jej larwy wypatrzyły już rodzime gatunki ptaków i os, które pomagają ograniczyć inwazję ćmy bukszpanowej w Polsce.
Z obserwacji naszych Czytelników wynika, że pomocne jest obsadzanie bukszpanów aksamitkami.
- Mam ogródek działkowy przy ulicy Inwalidów w Bydgoszczy i w ubiegłym sezonie ćma bukszpanowa zjadła mój bukszpan, który sięgał do pasa. Sąsiad z działki obok miał więcej szczęścia, bo obsiał swój bukszpan aksamitkami i mało, że nie ruszyła go żadna ćma, to jeszcze krzew rozrósł się jak na drożdżach! W tym roku też bym zasiał aksamitkę, ale już nie mam co obsiewać, ćma zostawiła suchy pień.
Takie szkodniki niszczą krzewy liściaste - lista
Eksperci z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach sprawdzili, które szkodniki najczęściej niszczą krzewy liściaste w Polsce. Zobaczcie w naszej galerii.
