https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenia wojskowe 2025 w Polsce - dla kogo i kiedy szczegóły? Jest zapowiedź szefa MON

Mateusz Mazur
Dominik Fijałkowski
Szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz zabrał głos w sprawie szkoleń wojskowych, jakie mają wejść w życie. Zapowiedział, że będzie to największy w historii Polski program szkoleń, kursów i przygotowań do sytuacji kryzysowej.

Szkolenia wojskowe w Polsce 2025 - to trzeba wiedzieć

Podczas konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz przypomniał, że już teraz istnieje w Polsce dobrowolna służba wojskowa, a w 2024 r. w dobrowolnych szkoleniach wojskowych wzięło udział prawie 50 tys. żołnierzy.

- Rok temu zwiększałem limity przyjęć do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zostawione po moich poprzednikach o około 14 tys. - zaznaczył minister obrony.

Zapewnił, że każdy obywatel będzie mógł znaleźć szkolenie przygotowujące do sytuacji kryzysowych albo zostać żołnierzem. Dodał, że chodzi m.in. o umiejętność udzielania pierwszej pomocy czy zachowania się w sytuacji kryzysowej.

Według szefa MON, będą to "największe w historii Polski szkolenia, kursy, ćwiczenia i przygotowania do sytuacji kryzysowej". "Każdy będzie mógł, idąc jak po sznurku, znaleźć swoje miejsce w systemie bezpieczeństwa państwa" - zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Szkolenia wojskowe 2025 - kiedy i dla kogo?

- Pod koniec marca zaprezentujemy to Radzie Ministrów, a później publicznie będziemy prezentować - przekazał minister obronny.

Dodał, że MON będzie rozwijać m.in. program "Edukacja z wojskiem" skierowany do uczniów szkół.

Premier Donald Tusk zapowiedział szkolenia wojskowe w Polsce

Przypomnijmy, że premier Donald Tusk mówił w Sejmie, że trwają prace nad przygotowaniem szkoleń wojskowych dla każdego dorosłego mężczyzny w Polsce. Dodał, że dla kobiety też, ale - jak stwierdził - "wiadomo - wojna to jednak ciągle w większym stopniu domena mężczyzn".

Według ustaleń "Faktów" TVN planowane są do wyboru szkolenia:

  • jednodniowe,

  • trzydniowe,

  • miesięczne.

W ramach zachęt mają być wynagrodzenie lub dodatkowe dni wolne w pracy.

Wiceszef MON, Cezary Tomczyk zapytany w Polsat News czy szkolenia wojskowe będą obowiązkowe, powiedział, że będą one dobrowolne, ale powszechne. - Każdy będzie mógł podjąć decyzję, poza oczywiście, kwestiami budowania rezerw czy powoływania do wojska - zaznaczył Tomczyk. Dodał, że rząd nie planuje przywrócenia poboru.

- Chcemy, żeby każdy Polak i każda Polka miała możliwość przejścia przeszkolenia wojskowego w różnych formach - powiedział Tomczyk. Podkreślił, że rząd chce zachęcać do udziału w szkoleniach i chce zaproponować przeszkolonym różne ulgi i benefity.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska