Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły we Włocławku i powiecie włocławskim szykują nowości. Ósmoklasiści wybierajcie!

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Ósmoklasiści rozpoczęli próbne egzaminy. I niedługo staną przed decyzją, jaką szkołę wybrać. Czy w tym roku otwarte zostaną nowe klasy? Sprawdziliśmy, jakie nowości przygotowują szkoły we Włocławku i w powiecie włocławskim.

Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirsa?

Dwa tygodnie temu informowaliśmy o planach Zespołu Szkół nr 4 we Włocławku, zmierzających do utworzenia klasy przygotowania wojskowego w Liceum Ogólnokształcącym. Klasę o takim profilu dyrekcja „Baczyńskiego” chce otworzyć 1 września. Bo takie klasy jak o profilu policyjnym czy wojskowym cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży. - Do klasy o profilu policyjnym mieliśmy 90 kandydatów, a miejsc tylko 30 – mówi Kazimierz Mendala, dyrektor ZS nr 4. Jednak to, czy klasa przygotowania wojskowego zostanie otwarta zależeć będzie od zgody Ministerstwa Obrony Narodowej.

Czy w nowym roku szkolnym

we włocławskich placówkach planowane jest uruchomienie innych nowych klas poza klasą przygotowania wojskowego? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Urzędu Miasta we Włocławku. Otrzymaliśmy odpowiedź z wydziału edukacji, że „nie jest możliwe potwierdzenie nowych kierunków kształcenia w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Włocławek, bowiem jest to uzależnione od opinii Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy”.

Nie uzyskawszy informacji w UM, zadzwoniliśmy do dyrektorów włocławskich szkół ponadpodstawowych i zapytaliśmy o plany utworzenia nowych kierunków kształcenia. I dowiedzieliśmy się, że klasy o nowych specjalnościach są planowane między innymi w Zespole Szkół Budowlanych i Zespole Szkół Elektrycznych. „Budowlanka” chce po raz pierwszy kształcić techników dekarzy. Bo zapotrzebowanie na dekarzy, podobnie jak i techników budownictwa, na rynku pracy jest duże. - W ubiegłym roku chcieliśmy kształcić dekarzy w szkole branżowej, ale za mało było chętnych, żeby otworzyć klasę – mówi Paweł Kuczkowski, zastępca dyrektora ZSB.

„Budowlanka” spróbuje też

w tym roku ogłosić nabór do technikum o specjalności technik budowy dróg, bo ubiegłoroczna rekrutacja zakończyła się niepowodzeniem. W szkole branżowej natomiast planowane jest otwarcie kierunku monter stolarki budowlanej.

Zespół Szkół Elektrycznych w ubiegłym roku szkolnym uruchomił kształcenie w zawodzie technik programista. W tym roku planuje otworzyć w szkole branżowej klasę kształcącą elektroników.

Ale nie tylko szkoły ponadpodstawowe we Włocławku

proponują nowe kierunki kształcenia. Na przykład Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brześciu Kujawskim planuje uruchomienie technikum kształcącego hodowców koni.

Ponadto placówka ta chce kształcić techników urządzeń i systemów energii odnawialnej. - W ubiegłym roku już próbowaliśmy, ale było za mało chętnych – wyjaśnia Kazimierz Rojewski, dyrektor ZS CKR w Brześciu Kujawskim.

W szkole branżowej też planowane są nowe kierunki kształcenia. I to w dwóch zawodach – piekarz i cukiernik. Bo w tych zawodach są wciąż poszukiwani pracownicy. Ponadto ZS Centrum Kształcenia Rolniczego w Brześciu Kujawskim chce wystartować z kursami kwalifikacyjnymi w zawodzie pszczelarz. To między innymi oferta dla tych, którzy są zainteresowani prowadzeniem pasieki.

Nowe kierunki kształcenia to szansa na przyciągnięcie większej liczby młodzieży. Czy będą one wystarczająco atrakcyjne, żeby uczniowie je wybrali? To się dopiero okaże. Ale szkoły próbują. I dobrze, że tak robią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska