https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Nowodworskiego

Kamienny most w miejscowości Szumiąca, a pod nim rzeczka o tej samej nazwie, choć używa się też nieco zmodyfikowanej - Szumionka
Kamienny most w miejscowości Szumiąca, a pod nim rzeczka o tej samej nazwie, choć używa się też nieco zmodyfikowanej - Szumionka
Cekcyńska przystań jeszcze uśpiona, jeszcze gruby lód skuwa taflę jeziora, ale słońce już wysoko, zaprasza na długie wyprawy. Przed nami 27-kilometrowa wędrówka szlakiem im. Nowodworskiego.

Szlak rozpoczyna się przy dworcu kolejowym w Cekcynie, przebiega przez wieś, by poprowadzić obok Urzędu Gminy nad Jezioro Wielkie Cekcyńskie. Z tutejszej plaży roztacza się wspaniały widok na zamarznięty akwen.
Wędrujemy wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Szlak wspina się na wysoką, urwistą do tego ośnieżoną skarpę, więc przypadkowy zjazd na zamarznięte jezioro może okazać się bolesny. Znacznie łatwiej maszeruje się po lodzie. Jego półmetrowa tafla jest na razie zupełnie bezpieczna. Na szlaku - Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" przy PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy.

Cekcyn

Szlak Nowodworskiego

Bartłomiej Nowodworski urodził się w Tucholi, prawdopodobnie w 1552 r. Był dworzaninem Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy, kawalerem maltańskim, fundatorem stypendiów Akademii Krakowskiej dla uczniów z rodzinnego miasta. 35-kilometrowy szlak pieszy (żółty) jego imienia wyznaczono trasą : Cekcyn PKP - Jezioro Wielkie Cekcyńskiego - Jezioro Gwiazda i Dziuk - Szumiąca (10 km)- Piła Młyn (15 km)- Świt - Piszczek - Rudzki Most (23,5 km)- Tuchola PKP (29 km). My dojdziemy do Gostycyna (27 km).

Pierwszy akt pisany dotyczący tej wsi pochodzi z 29 czerwca 1301 r. Wydał go Wacław II - król Polski z dynastii Przemyślidów, który nadał Cekcyn (Cekcino) i kilka innych posiadłości pomorskiemu możnowładcy - Piotrowi Święcy. Cekcyn leży w swoistej enklawie rolniczej pośród południowych połaci Borów Tucholskich. Na uwagę zasługuje kościół neogotycki zbudowany w latach 1896-70.

Pośród jezior i łąk

Za jeziorem szlak skręca w prawo, klucząc uroczo lasami pomiędzy następnymi akwenami: Gwiazda i Małym, i wreszcie wyprowadzając na otwarte przestrzenie wzdłuż Jeziora Dziuk. Widoki tu rozległe i urozmaicone. Tu zamarznięta tafla wód, tam ośnieżone łąki, a jeszcze gdzie indziej domki letniskowe przyklejone do ściany lasu. Dochodzimy do Szumiącej.

Szumiąca

To dawna osada młyńska nad strugą Szumiącą lub Szumionką. Do dziś stoi tu duży, ceglany młyn (nieczynny). Wrażenie robi kamiennym most o konstrukcji łukowej. Kiedyś przy drodze była karczma, a dziś całodobowy bar "U Ewy", który przez naszą redakcyjną koleżankę Bożennę Szymańską, specjalistkę kulinarną, został oceniony na mocną czwórkę. Dołączam się do jej oceny, dodając jeszcze plus za szybką i miłą obsługę.
Za Szumiącą szlak skręca w las, by wzdłuż strugi doprowadzić do maleńkiej nadbrdziańskiej osady.

Piła - Młyn

Nikt już nie zajmuje się tu młynarstwem, ale nazwa pozostała. Oto w Pile-Młyn, na ostatnim odcinku Szumionki spadającej kaskadowo betonowym korytem do Brdy, znajdziemy pozostałości młyna wodnego. Na skrzyżowaniu dróg stoi murowana kapliczka. Nad Brdą przechodzimy mostem drogowym wyznaczającym południową granicę uroczyska "Piekiełko".
Za mostem żółty szlak skręca w prawo, jednak naszym celem jest Gostycyn. Teraz trzeba podjąć decyzję: albo zgodnie z czarnym szlakiem skręcić w lewo do lasu, albo iść prosto do Gostycyna. Wariant pierwszy jest dłuższy, ale też atrakcyjniejszy. Wkrótce (po lewej) zauważymy głębokie jamy w ziemi - to dawne szyby kopalni węgla brunatnego "Olga" i "Buko".
Stąd już tylko kilka kroków do stanicy wodnej PTTK w Nogawicy, położonej malowniczy na półwyspie w ramionach Brdy i Kamionki. Do Gostycyna, gdzie można zakończyć wędrówkę pozostanie 6 km.
***
Dojazd
Najlepiej jechać pociągiem do Cekcyna, aby nie zaprzątać sobie głowy pozostawionym samochodem. Zarówno z Szumiącej (trasa Świecie - Tuchola), jak i z Gostycyna (trasa Bydgoszcz - Tuchola - Gostycyn) można wrócić autobusem PKS-u.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska