MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szli razem do wyborów jako Sojusz Obywatelski Grudziądz Macieja Glamowskiego. Po wyborach podzielili się. Co dalej?

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Radni, którzy weszli z jednego komitetu SOG Macieja Glamowskiego już na pierwszej sesji się podzielili. Troje spośród siedmiorga stworzyło klub
Radni, którzy weszli z jednego komitetu SOG Macieja Glamowskiego już na pierwszej sesji się podzielili. Troje spośród siedmiorga stworzyło klub Aleksandra Pasis
- Nie ukrywam, że to było dla nas zaskoczenie - mówi Łukasz Kowarowski, radny Lewicy po tym jak na sesji po złożonym ślubowaniu przewodniczący Gurbin poinformował o zawiązaniu się klubu radnych pod nazwą Obywatelski Grudziądz i złożonym z trojga działaczy Polski 2050 Hołowni.

O ile naturalnym było to, że zawiązał się klub radnych:

  • Koalicji Obywatelskiej (10 mandatów) z przewodniczącym Pawłem Napolskim na czele,

  • Prawa i Sprawiedliwości (5 mandatów) z przewodniczącym Krzysztofem Kosińskim na czele

to już klub radnych Obywatelski Grudziądz w skład którego weszło 3 radnych, był nowością w Radzie Miejskiej Grudziądza. A mowa o: Aleksandrze Drozdeckiej, która została jego przewodniczącą, Macieju Gburczyku i Szymonie Gurbinie. Wszyscy to działacze Polski 2050 Szymona Hołowni, ale do Rady Miejskiej Grudziądza startowali z komitetu Sojusz Obywatelski Grudziądz Macieja Glamowskiego. Pod szyldem tego komitetu przypomnijmy mandaty radnych zdobyli także:

  • Łukasz Kowarowski z Lewicy

  • Przemysław Decker z Lewicy

  • Róża Lewandowska

  • Dorota Kupis

Oni jednak nie znaleźli się w klubie Obywatelski Grudziądz. Jak sprawę komentuje Łukasz Kowarowski? - Rozmawialiśmy przed sesją z prezydentem odnośnie klubu i nikt niczego konkretnie nie deklarował. Była mowa o tym, że będziemy tworzyli wspólny klub, ale sprawa była w toku, a nie przesądzona. Takie bynajmniej mieliśmy odczucia. Na sesji okazało się, że powstał klub Obywatelski Grudziądz złożony tylko z ludzi Hołowni. Cóż... My do niego na pewno nie wejdziemy - stanowczo mówi Łukasz Kowarowski. - Z Przemkiem Deckerem będziemy radnymi Lewicy. Klub nie jest nam niezbędny do tego by dobrze pracować na rzecz mieszkańców. W kadencji 2014 - 2018 byłem radnym niezależnym i też z pełnym zaangażowaniem działałem dla rozwoju miasta.

Pisaliśmy również:

Koalicjant bez ważnych funkcji

Dodajmy też, że przedstawiciele Lewicy nie są szefami żadnej z komisji Rady Miejskiej Grudziądza, ani też nie zasiadają w prezydium Rady. Warto też tutaj dodać, że sam Łukasz Kowarowski zrobił drugi wynik wyborczy zyskując 1502 głosy poparcia, tuż po Tomasz Smolarku który zdobył 2205 głosów.

- Szok i niedowierzanie. Tak sytuację w Grudziądzu związaną z koalicjantem wyborczym jakim była Lewica komentują w rozmowach z nami ludzie Lewicy jak choćby doświadczony poseł i europoseł Janusz Zemke - ucina Łukasz Kowarowski.

Z komitetu SOG Macieja Glamowskiego:

  • szefową komisji zdrowia została Dorota Kupis (zdobyła 304 głosy)

  • szefem komisji mieszkaniowej został Maciej Gburczyk (zdobył 420 głosów i jest to działacz Polski 2050)

  • Szymon Gurbin (działacz Polski 2050) został - przypomnijmy - przewodniczącym Rady Miejskiej Grudziądza. W wyborach zyskał 507 głosów.

O komentarz dotyczący utworzenia klubu Obywatelski Grudziądz poprosiliśmy Aleksandrę Drozdecką, jego szefową: - Mieliśmy spotkanie i była mowa o klubie złożonym z naszej trójki od Hołowni czyli ja, Maciej Gburczyk i Szymon Gurbin wespół z dwiema osobami od pana prezydenta: Dorotą Kupis i Różą Lewandowską. Pani Róża odpowiedziała, że jako radna będzie niezależna. Natomiast pani Dorota Kupis chciała skonsultować się z prezydentem i na razie nie podjęła decyzji.

Aleksandra Drozdecka także podkreśla, że Obywatelski Grudziądz czeka na nowego radnego, który wejdzie w miejsce Róży Lewandowskiej, po tym jak została wiceprezydentem. Mowa o Krzysztofie Gawrońskim. - Złożymy mu propozycję przystąpienia do klubu - zapewnia Aleksandra Drozdecka.

Przeczytaj także:

Obywatelski Grudziądz: "Z Lewicą różnimy się ideowo"

Dlaczego Obywatelski Grudziądz póki co złożony z ludzi Hołowni jest bez Lewicy? - Kampania wyborcza pokazała jak bardzo różnimy się ideowo - kwituje Aleksandra Drozdecka.

Prezydent Maciej Glamowski w rozmowie z "Pomorską" poprosił aby jeszcze poczekać na ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące klubu do czasu zaprzysiężenia radnych, którzy obejmą mandaty w miejsce powołanych wiceprezydentów. - Jestem zwolennikiem tego, aby był jeden klub - krótko skomentował prezydent.

Przypomnijmy, że w ubiegłej kadencji klub radnych Sojusz Obywatelski Grudziądz był wspólny i jeden dla wszystkich radnych, którzy weszli do Rady z komitetu Maciej Glamowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska