Nowi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza
Podczas sesji w piątek radni Grudziądza wybrali wiceprzewodniczących rady miejskiej nowej kadencji. Uzupełniają oni skład prezydium miejskiego samorządu, którego przewodniczącym wybrano Szymona Gurbina z Sojuszu Obywatelskie Grudziądz. Pisaliśmy o tym po wtorkowej, pierwszej sesji nowej rady: Prezydent Grudziądza i radni złożyli ślubowanie. Jest nowy przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza.
W piątek, 10 maja, podczas drugiej sesji Rady Miejskiej Grudziądza, radni wybierali dwóch wiceprzewodniczących samorządu.
Kandydatów na funkcję wiceprzewodniczących Rady Miejskiej Grudziądza było trzech:
Sławomir Szymański z PiS zgłoszony przez Krzysztofa Kosińskiego, przewodniczącego klubu radnych PiS
Paweł Napolski z KO zgłoszony przez Tomasza Smolarka, radnego klubu Koalicji Obywatelskiej
Jakub Kopkowski z KO, zgłoszony przez Ewelinę Dąbrowską, radną klubu Koalicji Obywatelskiej
- Uważamy, że tak jak w poprzednich kadencjach, przedstawiciel opozycji powinien zasiadać w prezydium rady miejskiej - mówił Krzysztof Kosiński, uzasadniając zgłoszenie Sławomira Szymańskiego.
O tym kto został wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Grudziądza, rajcy - zgodnie z przepisami - zdecydowali w głosowaniu tajnym.
Poszczególni kandydaci otrzymali głosów:
Jakub Kopkowski: 16 za, 6 przeciw, 0 wstrzymujących się
Paweł Napolski: 14 za, 6 przeciw, 2 wstrzymujące się
Sławomir Szymański: 7 za, 11 przeciw, 4 wstrzymujące się
Wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej zostali więc Paweł Napolski oraz Jakub Kopkowski.
Decyzją większości radnych, wbrew samorządowemu zwyczajowi w Grudziądzu, opozycja nie ma więc swojego przedstawiciela w prezydium Rady Miejskiej Grudziądza.
Jak komentują to w PIS. Co dostała Lewica? O tym piszemy tutaj: W Radzie Miejskiej Grudziądza Koalicja Obywatelska wzięła (prawie) wszystko. PiS: "Demokracja legła w gruzach"
Kandydaci na wiceprzewodniczących rady miejskiej w Grudziądzu
Sławomir Szymański, zgłoszony przez PiS, ukończył wydział nauk historycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest nauczycielem historii i WOS w I LO w Grudziądzu. To doświadczony samorządowiec: pierwszy raz mandat radnego zdobył w 1998 roku i do dziś uzyskiwał go siedmiokrotnie. W latach 2004-2006 był wiceprezydentem Grudziądza, a w latach 2006-2010 wiceprzewodniczącym rady miejskiej i przewodniczącym komisji edukacji. W ostatniej kadencji przewodniczył komisji sportu oraz klubowi radnych PiS.
Paweł Napolski zgłoszony przez Koalicję Obywatelską, ukończył studia licencjackie na kierunku "politologia" i magisterskie na kierunku "turystyka" a także podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi oraz administracji rządowej i samorządowej. Posiada też dyplom MBA. Mandat radnego pełni od 2015 roku , w Radzie Miejskiej Grudziądza pracował w komisjach budżetu i polityki gospodarczej, rewizyjnej, mieszkaniowej, edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa. W minionej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady.
Jakub Kopkowski zgłoszony przez Koalicję Obywatelską, był radnym Grudziądza 7. kadencji, w ostatnich wyborach otrzymał największe poparcie w okręgu nr 1. Od lat aktywnie działa społecznie na rzecz mieszkańców i rozwoju miasta. Angażuje się m.in. jako członek lokalnego stowarzyszenia, wolontariusz akcji charytatywnych, wnioskodawca do Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego, założyciel osiedlowego klubu seniora . Posiada tytuł licencjata politologii, dyplom magistra uzyskał na wydziale finansów i zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Ukończył studia MBA. Posiada też dyplomy studiów podyplomowych m.in. funkcjonowania transportu publicznego, zarządzania zasobami ludzkimi i administracji samorządowej i rządowej. Od 2020 roku pełnił funkcję ławnika wydziału pracy Sądu Rejonowego w Grudziądzu.
Po wyborach w mieście i powiecie
