- Naprawdę bardzo mi się podobało. Dostałam dużo ekstra prezentów, które na pewno mi się przydadzą. Dowiedziałam się też wielu nowych istotnych informacji, zaczynając od okresu ciąży, po opiekę nad maluszkiem, który niedługo się urodzi. Czuje się bardziej przygotowana do zbliżającego się porodu - powiedziała po warsztatach pani Kinga w 5 miesiącu ciąży
Warsztaty odbyły się przy współudziale Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie .
W przygotowanie warsztatów chętnie zaangażował się personel oddziału ginekologiczno - położniczego, noworodkowego i pediatrycznego oraz wolontariusze. W programie znalazło się wiele pożytecznych wykładów prowadzonych przez specjalistów w danej dziedzinie.
Część pierwsza była przygotowana z myślą o kobietach ciężarnych i takich, które planują powiększyć swoją rodzinę. Położna Beata Jurek opowiadała o przygotowaniach do porodu i wszystkim, co związane z aktywnym rodzicielstwem.
Kolejny wykład prowadzony był przez konsultanta medycznego, Sebastiana Gołdyna i dotyczył deponowania krwi pępowinowej.
W programie znalazło się poradnictwo laktacyjne, chustowanie dzieci, porady dotyczące pierwszej pomocy, pokazy dotyczące prawidłowego przewożenia dzieci w samochodzie. Każdy z uczestników warsztatów mógł bezpośrednio porozmawiać z wykładowcami. Swoje stanowiska miała również biblioteka, która zaprezentowała książki edukacyjne dzieci.
Drugą część warsztatów rozpoczął Dawid Hemke, pielęgniarz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci szpitala im. A. Jurasza. Szkolił on słuchaczy w zakresie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach u dzieci. O karmieniu naturalnym i problemach laktacyjnych opowiadała pielęgniarka Joanna Kosmela. Pierwszy rok z maluszkiem opisywała pielęgniarka Alina Młodzik. Obie panie pracują w więcborskim szpitalu. Fizjoterapeutka, Jolanta Lica prowadziła wykład na temat rozwoju fizycznego dziecka i roli rodziców. Lekarze pracujący na oddziale noworodkowym szpitala w Więcborku również prowadzili zajmujące wykłady.
Specjalista pediatrii i chorób płuc Martyna Mrotek mówiła o alergiach pokarmowych i wziewnych, natomiast specjalista pediatrii Piotr Galantowicz o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych. Ostatnim wykładowcą była dietetyk, Karolina Górecka. Wykład dotyczył odżywiania, zarówno kobiety ciężarnej, kobiety karmiącej jak i małych dzieci.
Każdy z uczestników otrzymał prezenty i upominki ufundowane przez sponsorów. W programie były także konkursy z nagrodami.
Uczestnicy warsztatów, zapytani o wrażenia, opowiadali o przydatności częstszego organizowania podobnych szkoleń. n- Moje pierwsze dziecko rodziłam 14 lat temu i od tego czasu wszystko się zmieniło. Dobrze jest posłuchać o nowych metodach opieki nad maluszkiem i nowych możliwościach. Chyba zdecyduję się na przechowanie krwi pępowinowej, bo w przyszłości może to uratować życie mojemu dziecku. Pierwsze dziecko karmiłam piersią tylko kilka tygodni, teraz postaram się jak najdłużej, bo wiem, że to super przygoda - powiedziała Anna będąca w 7 miesiącu ciąży.
Świeżo upieczona mama, pani Kamila po warstztach powiedziała: Super, że w Sępólnie zorganizowali takie warsztaty, jeszcze nigdy czegoś takiego nie było. 3 miesiące temu urodziłam córeczkę i miałam duży problem, żeby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Częściej powinno się organizować takie spotkania, na pewno byłabym spokojniejsza.
Kolejne szkolenia są w przygotowaniu.
Czytaj na plus.pomorska.pl:
Strażacy ochotnicy: - Nowe zasady finansowania, to działania polityczne
Meblarzom w regionie nie płacą. To i oni przestają! [infografika]
Tajni agenci demonstracyjnie filmowali protesty KOD. Także w regionie
Info z Polski - 31 sierpnia.