Na kolejnej wystawie w Muzeum im. Jana Kasprowicza można podziwiać piękne, historyczne pamiątki inowrocławskich cechów.
Tę godną uwagi wystawę zorganizowano z okazji dorocznego Dnia Rzemiosła i po raz pierwszy, z bogatym programem obchodzonego święta Zespołu Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu. - Służy ona - powiedział na jej otwarciu starszy Cechu Rzemiosł Różnych Michał Pomernacki - przybliżeniu zarówno uczniom, jak i bywalcom muzeum pięknych tradycji naszego rzemiosła zawsze odgrywającego ważną rolę w życiu miasta.
Szczególną uwagę zwracają zawieszone u sufitu, pięknie ornamentowane i na ogół dobrze zachowane sztandary cechowe. Jest ich 11. Wyhaftowane na nich daty przywołują pierwsze dziesięciolecia XX w., a dwa najstarsze sztandary: piekarzy i stolarzy - rok 1895 r. Są tam chorągwie: fryzjerów i perukarzy, kowali, szewców, malarzy i pozłotników, czeladzi piekarskiej, kołodziejów, krawców i ślusarzy. O tych ostatnich annały wspominały już w 1581 r., ale najstarsza wzmianka o ich cechu pochodzi z 1797 r. Nieco inne czasy i stosunki przypomina sztandar powojennej Rzemieślniczej Spółdzielni Ogólnobranżowej.
Wzrok przyciągają pięknie ornamentowane, drewniane skrzynie cechowe do przechowywania dokumentów i innych ważnych przedmiotów. Wyeksponowano kolekcję dawnych stempli, świadectwa cechowe, zdjęcia, wyciągi z historii i inne pamiątki. Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych zamierza pokazane pamiątki przekazać muzeum w stałe ich wyeksponowanie.
Czytaj e-wydanie »