W gospodarstwie przyszkolnym przy ul. Osiedle Sportowe zajęcia praktyczne odbywają uczniowie szkół policealnych, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Technikum Agrobiznesu.
Jeszcze dziesięć lat temu w jednym z budynków, dla celów dydaktycznych, mieściła się chlewnia. Potem hodowla zaczęła coraz więcej kosztować i z niej zrezygnowano. Chlewnia stała pusta.
- Siedziba szkoły przy ul. Nowy Rynek jest ciasna, postanowiliśmy więc wykorzystać to, co mamy - mówi Andrzej Jankowski, kierujący w ZS nr 3 kształceniem praktycznym. - W chlewni działają obecnie: sala produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz podstaw techniki i mechanizacji rolnictwa. Nie oznacza to, że uczniowie nie będą wiedzieć np. jak wydoić krowę. Teraz do takich celów służą modele zwierząt w skali 1:1.
Pomieszczenia były remontowane w listopadzie i grudniu ub. r. 40 tys. zł dało na to starostwo. Potrzeby się jednak jeszcze nie wyczerpały - trzeba wymienić okna, odświeżyć elewację, postawić nową, odpowiednio dużą, wiatę na maszyny.
W najbliższych dniach w sąsiedztwie dawnej chlewni stanie szklarnia, pojawi się też warzywniak. Uprawami zajmie się młodzież, w zakupie materiału do nasadzeń pomoże rada rodziców.
Po zajęciach praktycznych uczniowie mogą rozwijać swoje pasje. W gospodarstwie działa Koło Miłośników Motocykli i Koło Miłośników Starych Maszyn Rolniczych.
- Mamy w planie utworzenie czegoś w rodzaju muzeum starych maszyn - mówi Joanna Krukowska, dyrektor ZS nr 3. - Te urządzenia, które są już w naszym posiadaniu to głównie podarunki od rodziców uczniów.
Wśród ciekawostek można znaleźć pług obracany czy "Warmiankę" do omłotu zbóż. Młodzież, pod kierunkiem Norberta Naruszko, konserwuje urządzenia.