https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna krowa też da się wydoić

Adrianna Ośmiałowska
Norbert Naruszko przy najcenniejszej maszynie  w muzeum urządzeń rolniczych, służącej do  omłotu zboża
Norbert Naruszko przy najcenniejszej maszynie w muzeum urządzeń rolniczych, służącej do omłotu zboża Adrianna Ośmiałowska
Dziś zostanie oficjalnie otwarty budynek, który z chlewni zmienił się w sale szkoleniowe.

W gospodarstwie przyszkolnym przy ul. Osiedle Sportowe zajęcia praktyczne odbywają uczniowie szkół policealnych, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Technikum Agrobiznesu.

Jeszcze dziesięć lat temu w jednym z budynków, dla celów dydaktycznych, mieściła się chlewnia. Potem hodowla zaczęła coraz więcej kosztować i z niej zrezygnowano. Chlewnia stała pusta.

- Siedziba szkoły przy ul. Nowy Rynek jest ciasna, postanowiliśmy więc wykorzystać to, co mamy - mówi Andrzej Jankowski, kierujący w ZS nr 3 kształceniem praktycznym. - W chlewni działają obecnie: sala produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz podstaw techniki i mechanizacji rolnictwa. Nie oznacza to, że uczniowie nie będą wiedzieć np. jak wydoić krowę. Teraz do takich celów służą modele zwierząt w skali 1:1.

Pomieszczenia były remontowane w listopadzie i grudniu ub. r. 40 tys. zł dało na to starostwo. Potrzeby się jednak jeszcze nie wyczerpały - trzeba wymienić okna, odświeżyć elewację, postawić nową, odpowiednio dużą, wiatę na maszyny.

W najbliższych dniach w sąsiedztwie dawnej chlewni stanie szklarnia, pojawi się też warzywniak. Uprawami zajmie się młodzież, w zakupie materiału do nasadzeń pomoże rada rodziców.

Po zajęciach praktycznych uczniowie mogą rozwijać swoje pasje. W gospodarstwie działa Koło Miłośników Motocykli i Koło Miłośników Starych Maszyn Rolniczych.

- Mamy w planie utworzenie czegoś w rodzaju muzeum starych maszyn - mówi Joanna Krukowska, dyrektor ZS nr 3. - Te urządzenia, które są już w naszym posiadaniu to głównie podarunki od rodziców uczniów.

Wśród ciekawostek można znaleźć pług obracany czy "Warmiankę" do omłotu zbóż. Młodzież, pod kierunkiem Norberta Naruszko, konserwuje urządzenia.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska