
- Cząsteczki, które osiadają na tej materii, osadzają się też w naszych płucach - mówi Piotr Siergiej. - Widziałem zdjęcia sztucznych płuc, które stały w Sosnowcu. Płuca po dwóch tygodniach zmieniły kolor na przypominający czarną sadzę. To było przerażające!

Na instalacji umieszczony jest czujnik wyświetlający aktualne stężenie pyłu zawieszonego PM10. Sztuczne płuca będą stały w Bydgoszczy do 12 lutego włącznie. Gdy drobiny pyłów osiądą w płucach, wtedy zmienią swój kolor. W ten sposób będzie można zobaczyć, jakie zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc i czym oddychamy w Bydgoszczy.

- Smog często jest lekceważony - mówi Piotr Siergiej. - Dlatego postanowiliśmy ustawić sztuczne płuca w centralnych punktach miast, co bardziej unaoczni mieszkańcom skalę problemu. W ten sposób w ramach kampanii „Zobacz, czym oddychasz” chcemy też zachęcić bydgoszczan do wymiany starych kotłów. Pieniądze na wymianę kopciuchów można pozyskać z różnych źródeł. W Bydgoszczy możliwość dofinansowania daje miasto, ale można to połączyć też z dofinansowaniem z programu “Czyste Powietrze”. Tu jeśli ktoś dodatkowo ociepli dom, może liczyć na ulgę i zwrot podatku.

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa kujawsko-pomorskiego kotły pozaklasowe należy wymienić do 1 stycznia 2024 roku.