Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukasz pracy? Pomoże m.in. agencja

Katarzyna Paczewska
Fot. Marzena Bugała
Studencie, przed Tobą jeszcze miesiąc wolnego? Chcesz gdzieś dorobić? Masz ostatnią szansę

Osoba zainteresowana rozpoczęciem pracy powinna mieć ukończone 15 lat – od tego wieku możemy zostać zarejestrowani jako pracownik. Wielu młodych ludzi w wakacje decyduje się na podjęcie swojej pierwszej pracy. Sierpień się kończy, ale studenci mogą się jeszcze zatrudnić we wrześniu. Warto, bo firmy czekają na chętnych.

Jak i gdzie szukać pracy?

Możliwości jest wiele: agencje pracy tymczasowej, ochotnicze hufce pracy, portale ogłoszeniowe, czy poszukiwanie jej wśród znajomych. Oferty są zróżnicowane, Bardzo wiele propozycji można znaleźć w branży handlowej, marketingu, produkcji, rolnictwie (przetwórstwie).

Przykładowo, agencje proponują oferty tylko tych klientów, z którymi współpracują, dlatego większość oferowanych przez nie ogłoszeń dostępnych jest tylko u jednego pośrednika. Znajdziemy tu nie tylko oferty sezonowe, ale też na umowy zlecenie i na podstawie umowy o pracę.

Warto wybrać oferty zgodne z naszymi predyspozycjami i umiejętnościami. Zwróć uwagę na to, czego oczekuje pracodawca. Jeśli spełniamy wymagania powinniśmy przedstawić to w aplikacji. Pamiętaj, aby w CV pisać prawdę – rozmowa zweryfikuje każde kłamstwo.

Przeczytaj też: Od 1 czerwca zmiany w ustawie o pracownikach tymczasowych. Poradnik dla pracodawców

O tym warto wiedzieć

Zaczynając szukać pierwszej pracy nie możemy pochwalić się bogatym doświadczeniem, więc w CV powinniśmy zawrzeć zainteresowania, umiejętności, znajomość języków obcych - rzeczy, które są naszą mocną stroną i którymi możemy przyciągnąć uwagę potencjalnego szefa.

W przypadku niektórych ofert będziemy potrzebować także zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego naszą zdolność do pracy. Chcąc się zatrudnić w gastronomii potrzebujesz książeczki zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne (popularnie zwana sanepidowską).

Ważne podczas rozmowy

Warto również wiedzieć jakie pytania mogą paść podczas rozmowy rekrutacyjnej. - Zakres pytań, jakie może zadawać pracodawca wyraźnie regulują przepisy Kodeksu Pracy - wyjaśnia Kacper Nosarzewski, ekspert akcji „Przedsiębiorczy w szkole i w życiu”. - Kandydat więc może zostać poproszony o podanie danych identyfikacyjnych, kontaktowych czy związanych ze swoim dotychczasowym doświadczeniem. Warto też mieć przemyślaną odpowiedź na pytanie, dlaczego to właśnie my jesteśmy odpowiednim kandydatem na dane stanowisko i co firma zyska zatrudniając właśnie nas? Rekruter, nie może zadawać pytań dotyczących życia prywatnego, pochodzenia rasowego, wyznania, poglądów politycznych i orientacji seksualnej – czyli tzw. danych wrażliwych.

Jeśli się uda, zapamiętaj, że umowę należy podpisać najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Powinna zawierać wcześniej ustalone warunki spisane na piśmie. Muszą być określone rodzaj umowy, zakres wykonywanej pracy, jej miejsce, wymiar godzin, dzień rozpoczęcia pracy oraz kwota wynagrodzenia. Stawka godzinowa nie może być niższa niż minimalna stawka 13 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska