https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Szykują się wielkie zmiany w wywozie śmieci

Andrzej Bartniak
Andrzej Bartniak
W przyszłym roku nastąpi prawdziwa rewolucja w sposobie rozliczania za wywóz śmieci. Każdą gminę będzie mogła obsługiwać tylko jedna firma. Czy ta zmiana może przynieść niższe opłaty?

Nowe przepisy, regulujące gospodarkę odpadami komunalnymi, wejdą w życie w lipcu 2013 r. Planowanych zmian jest sporo, ale chyba najważniejsza z nich - z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego - wiąże się z innym sposobem rozliczania za wywóz. Do tej pory mieszkańcy wspólnot lub domów jednorodzinnych byli zobowiązani do umowy na odbiór śmieci z zajmującą się tym firmą. W niedalekiej przyszłości podobna umowa będzie podpisywana z gminą. Wysokość opłaty lokalnej zostanie ustalona przez radnych. Wybiorą oni jeden z trzech kryteriów jej naliczania: od liczby mieszkańców nieruchomości, ilości zużytej wody albo od powierzchni lokalu. Stawki będą powiązane z wynikami przetargu, który wyłoni firmę odpowiedzialną za regularne opróżnianie pojemników. Obecnie gminę Świecie obsługuje siedem firm. Największe z to ZUK i Remondis.

Przeczytaj także:Wysypisko w inowrocławskich Solankach. Kto zwozi tu śmieci?

Wygra najtańszy

Dla jednej z nich w przyszłym roku pracy w Świeciu nie będzie. Przynajmniej jeśli chodzi o wywóz śmieci. Chociaż może zdarzyć się i tak, że znikną obie. Dlaczego? Nie jest wykluczone, że najlepszą ofertę zaproponuje zupełnie inna firma, do tej pory nieobecna na świeckim rynku. - Jestem przekonana, że przetarg będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem - uważa Edyta Kliczykowska, odpowiedzialna za gospodarkę komunalną w UM w Świeciu. - Firmy będą musiały walczyć o pracę jak nigdy wcześniej. Dla niektórych podmiotów, które nie wygrają żadnego istotnego przetargu, może być to początek końca.
Zważywszy, że jedynym kryterium przy wyborze firmy będzie cena, nie jest wykluczone, że zostaną utrzymane dotychczasowe stawki, a może nawet spadną. Tyle, że wtedy niektórzy zaczną funkcjonować na granicy opłacalności. Zapewne jednak lepsze to, niż wizja upadku.

Nadal nie wiadomo też, jak zostanie rozwiązana kwestia pojemników. Teraz są one własnością firm komunalnych. Kłopot mogą mieć zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych, którzy wedle nowych przepisów, będą zobowiązani do zapewniania pojemników we własnym zakresie. - Gdyby tak rzeczywiście miało się stać, zapewne powstałby ogromy bałagan - mówi Kliczykowska. - Dlatego chcielibyśmy wprowadzić do przetargu zapis zobowiązujący firmę do zapewnienia jednakowych pojemników.

Ustawa zobowiązuje też gminy do większej dbałości o odzysk surowców wtórnych. Dlatego podpisując umowę będziemy określać czy zamierzamy segregować śmieci, czy też nie. Ci którzy wybiorą drugą opcję, zapłacą więcej. Pytanie, jak kontrolować tych, którzy zobowiążą się do tego, że będą wkładać do różnych pojemników: papier, szkło i tworzywa sztuczne? - Obawiam się, że będzie niezwykle trudne - podkreśla Kliczykowska. - Znacznie bardziej realne są za to kary, jakie zapłaci gmina, jeśli nie uzyskamy odpowiednich parametrów odzysku surowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W Gminie Nowe tworzone jest specjalne stanowisko związane z obsługą zadań związanych ze sprawami śmieciowymi. Wnioskować można, że swój chłop lub kobieta zasiądzie na nowym stołku w magistracie. Ale cóż , urzędnicy powiedzą, że tworzą nowe miejsce pracy bo jest bezrobocie. A ja się pytam co robią urzędasy tam już siedzący? Kto zarządza tym trupem ?Następny burmistrz, który daje się manipulować.
p
piotr2
Jedna Gmina, jedna firma itd... Bzdurne przepisy wymyślone w dzikim kraju, czyli monopol dla swoich a urzędasom radocha...
i
ira
moim zdaniem najlepszym rozwiazaniem byloby naliczenie kosztow smieci od ilosci osob zamieszkujacych mieszkanie...gdyz wiele mieszkan zamieszkiwanych jest przez jedna osobe. Na przyklad koszt pradu bedzie zawsze wiekszy dla mieszkania gdzie znajduja sie dwie lub wiecej osob...tak jak i zawsze bedzie wiecej smieci przy dwoch osobach jak jednej.
Mam nadzieje ze radni uwzglednia moja...jak i wielu innych opinie i podejmna sprawiedliwa decyzje. Pozdrawiam halina

to nie do końca tak, że ilość śmieci zależy od ilości osób...zależy również od wielkości mieszkania, czy domu, od zamieszkujących tam zwierząt ale też od trybu życia jaki dana rodzina prowadzi. Ja osobiście mam 5 osobową rodzinę, ale śmieci produkujemy mało a to z takiej racji, że dużo czasu przebywamy poza domem. Sprawiedliwe jest tylko naliczanie ilosci zapełnionych śmietników....bo wtedy kaŻdy płaci rzeczywiście za siebie. Nie zgadzam się z tym, że singiel produkuje mniej śmieci...Sąsiad samotny co riz robi imprezy po których wurzuca sterty śmieci itp
h
halina
moim zdaniem najlepszym rozwiazaniem byloby naliczenie kosztow smieci od ilosci osob zamieszkujacych mieszkanie...gdyz wiele mieszkan zamieszkiwanych jest przez jedna osobe. Na przyklad koszt pradu bedzie zawsze wiekszy dla mieszkania gdzie znajduja sie dwie lub wiecej osob...tak jak i zawsze bedzie wiecej smieci przy dwoch osobach jak jednej.
Mam nadzieje ze radni uwzglednia moja...jak i wielu innych opinie i podejmna sprawiedliwa decyzje. Pozdrawiam halina
G
Gość 1
Znowu radni będą mieć pole do popisu.Oby wykazali się rozsądkiem a nie przez pryzmat własnego portfela.
Już po propozycjach widać ,że to "tęgie głowy",bo co ma zużycie wody do odpadów komunalnych?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska