Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica, która ma być odsłonięta w niedzielę w Toruniu budzi kontrowersje. Powstał apel o zmianę treści

jm
Tablica z treścią deklaracji mieszkańców województwa na stulecie niepodległości ma zostać odsłonięta w niedzielę 11 listopada w Toruniu
Tablica z treścią deklaracji mieszkańców województwa na stulecie niepodległości ma zostać odsłonięta w niedzielę 11 listopada w Toruniu wizualizacja/materiały Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
W niedzielę 11 listopada (o godz. 10) przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Treść, która ma się na niej pojawić wzbudziła wątpliwości Stowarzyszenia Polska Laicka.

Pamiątkowa tablica, to 1,7-metrowy, wolnostojący obiekt z białego granitu, na którym umieszczona zostanie treść deklaracji mieszkańców województwa na stulecie niepodległości. Popisy pod deklaracją złożyło 10 tysięcy osób. Kampanię składania podpisów pod dokumentem zainicjowana została 14 maja bieżącego roku podczas uroczystej sesji sejmiku województwa.

Treść deklaracji (widoczna na załączonej wizualizacji) nie spodobała się Stowarzyszeniu Polska Laicka. W czwartek 8 listopada Arkadiusz Brodziński z tego Stowarzyszenia wystosował apel do marszałka Piotra Całbeckiego z prośbą o zmianę treści.

„11 Listopada powinien być świętem wszystkich mieszkańców województwa, regionu i kraju. To dzień, który ma służyć edukacji o historii Polski i musi być lekcją patriotyzmu. Polska przez wieki była krajem zamieszkiwanym przez różne narodowości, wyznawców różnych religii i niewierzących. Tak jest nadal. Co otrzymujemy w przygotowanej przez Państwo deklaracji? Treści, które mogą być fragmentem kazania w kościele katolickim, a nie bezstronnym przekazem w imieniu wszystkich mieszkańców regionu. Mimo wielkiej politycznej akcji- pod przygotowanym przez Państwo dokumentem podpisało się zaledwie około 10 tysięcy ludzi. To nie jest nawet 1% ludności województwa. Jakim prawem w takim razie nazywacie ten tekst „Deklaracją Mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego”?” - napisało Stowarzyszenie w apelu do marszałka.

Stulecie odzyskania niepodległości w Toruniu

Zdaniem Arkadiusza Brodzińskiego święto odzyskania przez Polskę niepodległości nie powinno dzielić Polaków, a łączyć i jednoczyć. Zaznacza także, że odzyskanie niepodległości było skutkiem konkretnych – racjonalnych działań i wynika m.in. z bohaterskiej postawy narodu polskiego, a nie z powodu działania Bożej Opatrzności.

„Dlaczego piszecie o wdzięczności Opatrzności Bożej, skoro odzyskanie niepodległości było skutkiem racjonalnych działań, sytuacji geopolitycznej i wielkiego bohaterstwa narodu polskiego… Gdzie była 21 lat później (w 1939 roku) ta „opatrzność”? W jakim celu w kontekście odzyskania niepodległości piszecie o umocnieniu patronatem papieża, skoro jego poprzednicy krytykowali powstania narodowe w czasie rozbiorów? Dlaczego w odniesieniu do wolnego narodu polskiego i demokratycznego państwa opieracie się na wartościach szerzonych przez obcą monarchię Watykan?
11 Listopada to święto, które powinno jednoczyć wszystkich Polaków i cieszyć, że Polska jest wolna, różnorodna i otwarta. Pan, Panie Marszałku i Pana urząd chcecie wykorzystać tę datę do utrwalania swojej lokalnej władzy, narodowo-katolickich wartości i kościelnego przekazu. Nie o to walczyli nasi przodkowie i wielcy narodowi bohaterzy - tacy jak na przykład Tadeusz Kościuszko. Jest jeszcze czas, aby się opamiętać i zachować szacunek do wszystkich mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. O to apelujemy.” - czytamy w dalszej części apelu.

Jak do tego apelu odniosły się władze województwa?

- Tablica pamiątkowa, która zostanie odsłonięta 11 listopada przed Urzędem Marszałkowskim w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości, przedstawia treść jubileuszowej deklaracji mieszkańców województwa, pod którą złożyło podpisy ponad 10 tysięcy osób. W akcję zbierania podpisów zaangażowały się między innymi samorządy lokalne, żołnierze, koła seniorów i szkoły. Mieszkańcy regionu składali je także podczas najważniejszych regionalnych imprez, festynów i wydarzeń kulturalnych, między innymi obchodów Święta Województwa i dożynek. Nasza akcja to przykład tego, jak duma i radość z wolnej, niepodległej ojczyzny mogą łączyć ponad podziałami – komentuje marszałek Piotr Całbecki.

Flesz - 12 listopad dniem wolnym od pracy. Kto pracuje?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska