Prezesem TMMI został Tadeusz Chęsy, a w skład zarządu weszli: Grzegorz Roszak i Bogdan Wojtkowiak jako wiceprezesi, Ewa Dzikowska sekretarz, Marian Cilski skarbnik oraz członkowie: Lidia Wakuluk i Dariusz Mielcarek.
Członkowie towarzystwa zaaprobowali przedstawiony przez nowego prezesa bogaty program działania tego istniejącego od 55 lat towarzystwa na najbliższy okres.
- Zdecydowanie nasilimy działalność popularyzatorską, z którą chcemy dotrzeć zarówno do zasiedziałych tu od lat, jak i niedawno osiadłych mieszkańców miasta. Szeroko wyjdziemy do młodzieży szkolnej i kuracjuszy. Pokażemy, że Inowrocław, to miasto ciekawe i godne bliższego poznania, że ma piękną historię i współczesne atrakcje - mówi prezes Tadeusz Chęsy.
Towarzystwo pragnie rozwinąć różne formy upowszechniania wiedzy o przeszłości i teraźniejszości miasta, rozbudzić przywiązanie i utożsamianie się z nim, zachęcić do pielęgnowania tradycji i otoczenia pietyzmem lokalnych pamiątek. Służyć temu będą nowe wydawnictwa oraz inicjowanie i zespalanie wysiłków społecznych w dalszym kształtowaniu atrakcyjnego oblicza kujawskiego grodu.
Z wielu ciekawych zamierzeń warto wymienić m.in. opracowanie wydawnictwa przedstawiającego sylwetki i zasługi honorowych obywateli Inowrocławia, przypomnienie historii i działaczy TMMI, zorganizowanie konkursów wiedzy o mieście dla uczniów, kontynuowanie zbiórki środków na renowację nagrobków zasłużonych osób i innych miejsc pamięci, organizowanie spotkań z interesującymi ludźmi wywodzącymi się lub w inny sposób związanymi z tym miastem.
Istniejące od 1959 roku towarzystwo przez wiele lat było jednym z najbardziej kreatywnych i liczących się stowarzyszeń w mieście. Inicjowało wydawnictwa o Inowrocławiu i regionie, organizowało i współorganizowało wiele ciekawych sesji poznawczych, wystaw, prelekcji, koncertów, spotkań z ludźmi kultury i nauki, konkursy upiększania miasta itp.
W latach 1961-1962 wspólnie z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego prowadziło badania pozostałości ratusza na rynku. W 1964 r. TMMI przejęło rolę i szeroki zakres obowiązków Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Jana Kasprowicza (odsłonięcie w 1966 r.). Setną rocznicę urodzin Stanisława Przybyszewskiego, staraniem TMMI, uczczono tablicą na budynku przy ul. Solankowej 30, gdzie w 1927 r. pisarz mieszkał. W 1969 r., z inicjatywy towarzystwa, na ścianie domu przy Rynku wykonano w mozaice, sfinansowany przez miasto, zegar słoneczny z historycznymi herbami. W 1973 r. w obchodzonym przez cały świat Roku Kopernikowskim, TMMI zaproponowało, a władze miejskie oraz Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa wzniosły rzeźbę przestrzenną poświęconą wielkiemu astronomowi. Duży udział miało towarzystwo w programie obchodów 800-lecia Inowrocławia. Działalność towarzystwa cieszyła się uznaniem i poparciem władz miejskich i mieszkańców.
Potem nastał okres osłabienia aktywności i zastoju, które przełamano dopiero przed paru laty. Obecnie TMMI liczy 36 członków, jest otwarte i znów się rozwija.
Czytaj e-wydanie »