Są to między innymi tzw. OSM, w których mieszka około 500 rodzin.
Skrót OSM pochodzi od starego określenia: "ochrona substancji mieszkaniowej". To zwykle budynki stanowiące niegdyś własność prywatną, dziś jednak właściciele są trudni do ustalenia. Inne domy o niejasnej sytuacji prawnej zostały przed laty, na mocy różnych decyzji administracyjnych, przejęte przez miasto. Działo się tak w sytuacjach, gdy właściciele zupełnie nie dbali o swoje mienie. Rzadko były to pojedyncze osoby, zwykle właścicielami domu okazywali się liczni krewni, rozsiani w dodatku po całym świecie. W takich przypadkach miastu pozostaje jedynie skierowanie do sądów wniosków o zasiedzenie.
To tylko jeden z problemów, z jakimi przychodzi się stykać urzędnikom, planującym na przykład miejskie inwestycje. Inny to sprawa odszkodowań z tytułu wykupu gruntów pod cele publiczne. Zwykle dopiero wtedy wychodzą na jaw niejasne sprawy prawne. - Próbujemy regulować te sprawy, wymaga to jednak prowadzenia długotrwałych i dość kosztownych postępowań sądowych - wyjaśnia Józef Mazierski, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Rady Miasta Włocławka.
W kwietniu tego roku Rada Miasta podjęła wreszcie uchwałę określającą zasady zbywania, nabywania i obciążania nieruchomości. Do tej pory udało się sprzedać -
w drodze przetargu i na uzupełnienie działek - tereny przy ulicach Brackiej, Żurawiej, Gajowej, Zielnej, Kilińskiego i innych, na łączną kwotę 1 miliona 86 tysięcy złotych.
Obecnie w sądach czekają na rozpatrzenie wnioski o zasiedzenie kilkunastu nieruchomości, znajdujących się w granicach administracyjnych miasta. Przy ulicach Toruńskiej i Zbiegniewskiej miasto sprzedało niewielkie działki spółdzielniom mieszkaniowym, uzyskując za nie ponad 90 tys. złotych. Natomiast przy ul. Zielnej kupiono za 1 mln 200 tys. zł zabudowaną nieruchomość na potrzeby Miejskiego Zarządu Dróg i Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.
Miasto stało się właścicielem
działek przy ul. Toruńskiej, zakupionych na potrzeby Włocławskiej Strefy Rozwoju Gospodarczego i Inkubatora Przedsiębiorczości, na co są zarezerwowane unijne pieniądze.
Ruchu w nieruchomościach nie można także ominąć przy planowaniu rewitalizacji włocławskiego śródmieścia. Na ten cel przeznaczone zostaną między innymi działki - wolne i zabudowane - kupione przez miasto przy ulicach Bechiego i Łęgskiej.