Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza tablica na ścianie katedry - odsłonięcie i poświęcenie w niedzielę

Renata Kudeł
Niewielu włocławianom wiadomo, że w okresie międzywojennym nasze miasto odwiedził Achilles Ratti, przyszły papież Pius XI... - rozmowa z ks. prałatem Stanisławem Waszczyńskim, proboszczem parafii katedralnej.

W niedzielę w katedrze odbędzie się uroczyste poświęcenie tablicy i płaskorzeźby na ścianie kaplicy świętego Kazimierza. Komu będzie ona poświęcona?
- W ramach konserwacji architektury zewnętrznej odtworzyliśmy płaskorzeźbę papieża Piusa XI oraz tablicę, upamiętniającą jego wizytę w naszym mieście.

- To zaskoczenie! Sądziłam, że we Włocławku gościliśmy jedynie naszego papieża - Jana Pawła II...

- I nadal pozostaje to prawdą, bowiem 22 września 1918 roku Włocławek odwiedził Achilles Ratti, wizytator apostolski, który papieżem został cztery lata później. Nie mniej wizyta była bardzo ważna. Osoba Achillesa Ratti, dyrektora Biblioteki Watykańskiej, późniejszego biskupa Mediolanu i papieża, który przybrał imię Piusa XI, głęboko zapadła w serca włocławianom. Był to był, jak na owe czasy, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Kościoła. Znał kilka języków, w tym polski.
- Jak to się stało, że przyjechał do Włocławka?

- W 1918 roku marszałek Józef Piłsudski zaprosił do Polski, która odzyskiwała niepodległość, przedstawiciela Watykanu, aby w ten sposób zwrócić uwagę Europy na Polskę. W Watykanie papież Benedykt XV zadecydował, że do Warszawy przyjedzie Achilles Ratti, wizytator apostolski. Właściwie był we Włocławku dwukrotnie - pierwszy raz przejazdem - duchowieństwo na czele z biskupem Stanisławem Kazimierzem Zdzitowieckim powitało go wówczas na dworcu kolejowym. Ksiądz biskup wygłosił powitanie po łacinie. Achilles Ratti z trzydniową już wizytą przybył do Włocławka 22 września tego roku. Program był bardzo bogaty, wizytator spotkał się między innymi z ziemianami, gościł w wielu szkołach a także w Seminarium Duchownym, w szpitalu św. Antoniego, w księgarni i drukarni diecezjalnej, placówkach opiekuńczych. Zachwycił się też katedrą... Kilka lat później, gdy był już papieżem, w pięćdziesięciolecie jego kapłaństwa, włocławianie ufundowali płaskorzeźbę z piaskowca, z jego wizerunkiem oraz tablicę, upamiętniającą pobyt we Włocławku, z okolicznościowym napisem.

- Zniszczyli ją Niemcy...

- Dzień po wejściu do miasta - 15 września 1939 roku - zamalowano ją smołą. Potem nakazano ją zniszczyć. Był to odwet Niemców za to, że Pius XI wydał w 1938 roku encyklikę, potępiającą rodzący się w Niemczech faszyzm.

- Katedra wypiękniała za sprawą prac konserwatorskich, płaskorzeźba i tablica na jej północnej ścianie wyglądają bardzo okazale. Komu to zawdzięczamy?

- Płaskorzeźbę zrekonstruowała profesor Iwona Langowska z Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika. Myślę, że jutrzejsza uroczystość która odbędzie się w samo południe, skupi wielu włocławian. Gorąco ich zapraszam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska