Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Tak" dla przebudowy mostu w Toruniu. Kiedy startują prace?

SZS
Jacek Smarz
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przywiózł do Torunia zgodę na przebudowę mostu imienia Józefa Piłsudskiego.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, a konkretnie dwóch inwestycji: przebudowy mostu im. Józefa Piłsudskiego oraz budowy przeprawy tymczasowej przy ul. Przybyszewskiego. Dokumenty przywiózł ostatniego dnia stycznia do Torunia.

- Za nami wielomiesięczny etap formalny. Byliśmy zdeterminowani, aby zakończyć procedurę wydawania Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej jeszcze w styczniu, aby miasto mogło ubiegać się o dofinansowanie rządowe do realizacji inwestycji - powiedział wojewoda na konferencji prasowej.

Poszukiwania wykonawców obu zadań rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku. Oferty w ogłoszonym wtedy przetargu można składać do 14 lutego. Zainteresowanie, jak dotąd, wyraziło 13 firm.

- Roboty mamy nadzieję rozpocząć w marcu - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu - Oczywiście będzie to zależało od zimy, bo jeżeli akurat wtedy rzeką będzie spływała kra, trochę nam to opóźni prace.

Rafał Wiewiórski liczy również na to, że przeprawa tymczasowa powstanie najpóźniej do końca czerwca. Wtedy będzie można zamknąć stary most, zostawiając na nim jedynie pas dla kursujących wahadłowo autobusów MZK oraz służb ratunkowych.

Po obu stronach przebudowanego mostu będą chodniki i ścieżki rowerowe. Po wschodniej stronie powstaną trzy punkty widokowe, jeden taki punkt jest przewidziany również po stronie zachodniej. Most doczeka się również schodów na Kępę Bazarową, zjazdu dla rowerzystów i osób z niepełnosprawnościami od strony zamku Dybowskiego. Piesi będą mogli również dostać się bezpośrednio z mostu na Bulwar Filadelfijski przy pomocy wind.

Cała inwestycja ma pochłonąć 130 milionów złotych.

Płyta główna starego mostu powinna być gotowa do końca tego roku, wtedy na most znów wrócą samochody. Do tego momentu kierowcy pojazdów do 3,5 tony, będą mogli skorzystać z przeprawy tymczasowej między ulicami Przybyszewskiego oraz ul. Przy Grobli. Jak wiadomo, miastu udało się pozyskać zgodę Ministra Energii na nieodpłatne użyczenie z rezerw strategicznych konstrukcję składanego mostu drogowego typu DMS-65 wraz z kompletem podpór. Przeprawę przywiezie, zmontuje, następnie zdemontuje i odtransportuje wojsko.

Z mostu tymczasowego nie będą mogli korzystać piesi i rowerzyści, będzie on przeznaczony tylko dla zmotoryzowanych, którzy, aby się na przeprawę dostać, będą m.in. musieli przejechać przez tory tramwajowe u wylotu ul. Przybyszewskiego. Miejsce to nie jest zbyt bezpieczne, a kiedy ruch wzrośnie, może tu dochodzić do wypadków. W jaki sposób drogowcy mają zamiar sobie z tym poradzić?

- Wiadomo, że tramwaj będzie miał priorytet - mówi Rafał Wiewiórski. - Będzie tam sygnalizacją wzbudzana przez tramwaj, która zatrzyma ruch podczas jego przejazdu.

W związku z przebudową starego mostu i budową mostu tymczasowego, prace będą mieli również drwale. Na temat wycinek przy Przybyszewskiego latem odbyły się konsultacje, udało się wtedy m.in. uratować kasztanowce koło schroniska. Ostatecznie wycinki zostały tam ograniczone do niezbędnego minimum.

Przy okazji przebudowy starego mostu, zgodnie z decyzją środowiskową dołączoną do ZRID-u, miasto zostało natomiast zobowiązane do wycięcia klonów jesionolistnych rosnących na Kępie Bazarowej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska