Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak kradną dokumenty i wyłudzają kredyty w Kujawsko-Pomorskiem. Najnowsze dane niepokoją

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Skradzione dowody osobiste i skopiowane z nich dane służą przestępcom do zaciągania kredytów i pożyczek, często są to niewielkie kwoty, ale dużo, np. w internecie.
Skradzione dowody osobiste i skopiowane z nich dane służą przestępcom do zaciągania kredytów i pożyczek, często są to niewielkie kwoty, ale dużo, np. w internecie. Grzegorz Olkowski
W zeszłym roku Polacy zastrzegli w bankach aż 177,8 tys. utraconych dokumentów tożsamości i to jest dotychczasowy rekord. I to jest dobra informacja, ale mamy też złą - rośnie liczba prób wyłudzeń kredytów z użyciem cudzych danych! Co 2,5 minuty dochodzi w kraju do utraty dokumentu. Dowód osobisty, paszport, prawo jazdy - jeśli je stracimy, musimy zaraz zastrzec! Jest się czego bać, bo próby wyłudzeń kredytów idą na rekordy!

Spis treści

W trzecim kwartale 2023 roku odnotowano aż 2 587 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 104,1 mln zł - takiego rekordu nie było od 15 lat! Zaś w czwartym kwartale ub. r. to było 2739 przypadków na 88,3 mln zł - wynika z najnowszego „Raportu o dokumentach infoDOK” Związku Banków Polskich, o którym była mowa podczas ostatniej konferencji prasowej ZBP.

Tyle próbowano ukraść w regionie na obcy dowód!

Mamy też regionalne statystyki.

 • I tak: w czwartym kwartale zeszłego roku z wykorzystaniem cudzej tożsamości próbowano u nas ukraść 3,9 mln zł (w IV kwartale 2022 - 1,8 mln zł).
 • Na Kujawach i Pomorzu liczby udaremnionych prób wyłudzeń kredytów przedstawiają się następująco - w IV kwartale 2023 r. było ich 170, a w tym samym czasie 2022 - 110. Liczby więc wzrastają!

Kwoty, które próbowano ukraść na Kujawach i Pomorzu

Skradzione i zgubione dowody osobiste lub skopiowane potajemnie z nich dane osobowe wciąż służą przestępcom do zaciągania kredytów i pożyczek. Często są to niewielkie kwoty, bo wtedy weryfikacja danych jest mniej surowa, ale za to w krótkim okresie czasu – w znacznej liczby.

 • Z „Raportu o dokumentach infoDOK” wynika również, że w naszym województwie średnia kwota udaremnionych wyłudzeń wyniosła 22,1 tys. zł (czwarty kwartał 2023 r.) i 16,2 tys. zł (ten sam w 2022 r.).

Dla porównania: najwięcej w kraju jest w Zachodnio-Pomorskiem (27,5 tys. zł - IV kw. 2023), a najmniej w Lubuskiem (11,5 tys. zł). Rekordowo w tym czasie próbowano u nas ukraść 0,30 mln zł, najwięcej w kraju - 2 mln zł.

- Pocieszające, że w 2023 roku Polacy zastrzegli w bankach aż 177,8 tys. utraconych dokumentów i jest to dotychczasowy rekord - mówił podczas konferencji prasowej Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP. - Oznacza to wzrost świadomości, jak dbać o bezpieczeństwo finansowe.

Jak zastrzec dokument?

Gdy zginie, reakcja musi być natychmiastowa!

 • Można to zrobić w Systemie Dokumenty Zastrzeżone w swoim lub dowolnym banku czy osobiście w oddziale. Część banków przyjmuje zastrzeżenia telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
 • Drugi sposób to skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
 • Kolejny to powiadomienie policji, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
 • Można też zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówki konsularnej i wyrobić nowy dokument.

Zakupy w internecie. Tak kradną dane!

ZBP wskazuje także na niebezpieczeństwa podczas zakupów online. Skala jest duża, bo według raportu „E-Commerce w Polsce” firmy badawczej Gemius, w internecie kupuje aż 77 proc. Polaków.

Oto przykładowa sytuacja: klient myśli, że wszystko ma pod kontrolą i nagle dostaje SMS-a. To informacja o nieoczekiwanej dopłacie do przesyłki lub zmianie adresu dostawy. Oblewa go zimny pot „przecież żona marzyła o sukience, która zamówiłem online”. Niepokój przeradza się w przerażenie, które zaczyna wyłączać racjonalne myślenie i chłodny osąd sytuacji. Klika w link przesyłany w wiadomości, otwiera się strona, zaczyna aktualizować dane: adres, e-mail, numer telefonu. Ostatnie kliknięcia, jeszcze tylko ma podać: imię i nazwisko, numer karty płatniczej, data jej ważności i kod CVV i zaraz będzie można odetchnąć, tylko jeszcze klik w przycisk „wyślij” i...

„Stop! Zatrzymujesz się na chwilę, czy to na pewno jest bezpieczne? Może to jakieś oszustwo? Szukasz informacji na temat tego rodzaju wiadomości, sprawdzasz, czy inni nie padli ofiarą tego typu przestępstw? Bingo! Docierasz do informacji, że to bardzo popularne oszustwo, którego celem jest wyłudzenie danych z karty płatniczej, danych do logowania w serwisach bankowości internetowej, a w konsekwencji można stracić pieniądze. Inni piszą, że w ten sposób oszuści uzyskali dostęp do ich bankowości elektronicznej, dodali „urządzenie zaufane” przestępców lub utworzyli wirtualną kartę na telefonie – a wszystko to w wyniku ich lekkomyślności!” - ostrzega ZBP.

Miał dostać za darmo zabawki, a stracił pieniądze

Klient banku zobaczył na platformie sprzedażowej, że ktoś chce oddać za darmo całe pudło zabawek. Oferta była super, bo zabawki wyglądały jak nowe. Musiał tylko opłacić kuriera. Ten, który oddawał zabawki wysłał mu wiadomość z linkiem podszywającym się pod firmę kurierską w celu pozyskania danych karty płatniczej. Link przekierował poszkodowanego na stronę poza platformą sprzedażową, żeby tam pozostawił swoje dane. W tym momencie oszuści przejęli dane karty płatniczej.

Jeśli padliśmy ofiarą takiego przestępstwa, to:

 • skontaktujmy się ze swoim bankiem,
 • trzeba też zmienić hasło do e-bankowości internetowej i aplikacji mobilnej,
 • zastrzec skompromitowaną kartę płatniczą dzwoniąc na numer 828 828 828,
 • zawiadomić o przestępstwie policję.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska