MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak można rozpoznać ugryzienie przez kleszcza. Oto pierwsze objawy na skórze i nie tylko

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kleszcze to bardzo niebezpieczne pajęczaki. Są poważnym zagrożeniem - mogą przenosić groźne choroby, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. W Polsce w warunkach naturalnych występuje aż 19 gatunków kleszczy. Jak rozpoznać ugryzienie przez kleszcza? Co powinno niepokoić? Objawy ugryzienia przez zarażonego kleszcza pojawiają się nie tylko na skórze. Zobacz koniecznie pewne oznaki ugryzienia przez kleszcza.

Spis treści

Kleszcze w Polsce - tu atakują najczęściej

Kleszcze (Ixodida) to pajęczaki z podgromady roztoczy. Są pasożytami zewnętrznymi kręgowców, żywią się krwią osobnika, na którym pasożytują - ludzką i zwierzęcą. Długość ciała kleszczy wynosi od ułamków milimetra do 30 mm, choć większość nie przekracza 15 mm. Osobniki głodne są spłaszczone grzbieto-brzusznie, zaś najedzone stają się bardziej wypukłe.

Kleszcze atakują w lasach, ale także w ogródkach, parkach, a nawet na miejskich trawnikach czy przystankach. Najłatwiej zostać ugryzionym przez kleszcza w lasach liściastych lub lasach mieszanych z przewagą gatunków liściastych, a zwłaszcza w wysokiej trawie, na obrzeżach lasów, wzdłuż leśnych ścieżek, w miejscach, gdzie las liściasty przechodzi w iglasty i odwrotnie.

W Polsce kleszcze można spotkać nawet przez cały rok.

To Cię teraz może zainteresować

Tak atakują kleszcze

Kleszcze atakują człowieka, wyczuwając jego zapach nawet z odległości kilkunastu metrów. Kleszcze mogą się wgryźć w niemal każde miejsce, dlatego po spacerze warto dokładnie obejrzeć całe ciało. Te pajęczaki lubią wilgoć i ciepło. Kleszcze najchętniej polują w godzinach przedpołudniowych od 8:00 do 12:00 oraz po południu od ok. 15:00 aż do wieczora.

Kleszcze są ślepe i głuche, swoje ofiary "namierzają" za pomocą tzw. narządu Hallera umieszczonego na odnóżach. Narząd Hallera jest przede wszystkim swoistym narządem węchu, ale wykrywa też bodźce mechaniczne, a przypuszczalnie reaguje także na zmiany wilgotności i temperatury. Właśnie z pomocą tego organu kleszcz wykrywa różne sygnały, które go przyciągają.

Ugryzienie kleszcza nie boli, gdyż kleszcz podczas przebijania skóry wprowadza substancję znieczulającą i opóźniającą stan zapalny. Dzięki temu pajęczak może niezauważony żerować nawet przez kilka dni. Kleszcze najbardziej lubią miejsca, gdzie skóra jest cienka i delikatna. Najczęściej atakują w różnego rodzaju zakamarkach - pod pachami, za kolanami, za uchem, w okolicy pępka, na granicy włosów, w okolicy szyi. Te miejsca trzeba szczególnie chronić podczas spacerów.

Kleszcze - takie choroby mogą przenosić

W warunkach naturalnych w Polsce występuje aż 19 gatunków kleszczy. Najliczniejszą grupę stanowi kleszcz pospolity, który najczęściej atakuje ludzi, może on przenosić boreliozę i wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób. Po ugryzieniu przez kleszcza może wystąpić:

 • borelioza,
 • kleszczowe zapalenie mózgu,
 • rzadziej gorączka Q,
 • tularemia,
 • bartoneloza,
 • babeszjoza,
 • erlichioza (anaplazmoza).
 • anaplazmoza granulocytarna,
 • dur powrotny,
 • gorączka plamista Gór Skalistych,
 • gorączka śródziemnomorska,
 • kleszczowa gorączka Kolorado,
 • ospa riketsjowa.

Ważne jest, aby wcześnie wykryć kleszcza i szybko go usunąć. Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony, to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia - liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka, będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie - wyjaśnia Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Takie są objawy ugryzienia przez zakażonego kleszcza

Nie wszystkie kleszcze przenoszą chorobotwórcze drobnoustroje. Jak rozpoznać ugryzienie przez kleszcza? Po jakim czasie występują objawy? Co powinno niepokoić? Sprawdź:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska